Styl życia

Pomysły na modną i funkcjonalną aranżację okna w salonie

Napisany przez easylife

Salon to miejsce, w którym większość z nas spędza znaczną część dnia. To właśnie tu relaksujemy się po pracy, odpoczywamy w towarzystwie domowników czy przyjmujemy gości. Odpowiednio zaaranżowane wnętrze salonu ma nie tylko cieszyć oko, ale również zapewniać komfort codziennego użytkowania. Dziś podpowiemy, jak zadbać o wystrój okna, aby spełniał on obydwa te cele.

Okno z widokiem na ogród

Jeśli okno zwrócone jest w stronę naszego ogrodu, to z pewnością nie będziemy chcieli zasłaniać sobie tego widoku –  krajobraz za szybą będzie bowiem stanowił dodatkową ozdobę salonu. W tym przypadku warto postawić na minimalistyczną aranżację w formie stylowych zasłonek, co sprawi, że widok za oknem będzie odsłonięty. Możemy także odsłonić tylko część okna, pozostawiając resztę zasłoniętą. W tym przypadku świetnie sprawdzi się panel żakardowy, który będzie delikatnie przysłaniał światło, ale jednocześnie stanowił stylową ozdobę. Uzupełnieniem widoku okna może być ustawienie kilku subtelnych dekoracji na parapecie. Aromatyczna świeczka, roślina doniczkowa czy drewniana figurka będą dopełnieniem modnej aranżacji. Okno  “bez widoku”

Jeśli widok z naszego salonowego okna nie jest dla nas atrakcyjny i zależy nam na tym, aby nie wpływał on negatywnie na estetykę wnętrza, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zawieszenie modnej firany, która przysłoni nieładny krajobraz jednocześnie przepuszczając światło. W zależności od kolorystyki w naszym salonie możemy zawiesić firanki w odpowiednio dopasowanym odcieniu, dzięki czemu okno będzie spójnym elementem aranżacji. 

Jeśli w salonie mamy okno tarasowe, które zajmuje całą ścianę i chcielibyśmy je nieco przysłonić, warto zainwestować w długie, półprzezroczyste firany do salonu, które nie ograniczą dostępu światła, ale z drugiej strony sprawią, że z zewnątrz nasz salon nie będzie widoczny. Aby dodać nieco dekoracyjności, możemy wówczas zamontować ozdobny karnisz lub założyć ozdobne zasłony po bokach. W celu uatrakcyjnienia widoku możemy także zawiesić małe, pionowe lampki diodowe, które, zapalone po zmroku, dodadzą wnętrzu przytulności.

Okno z roletami

Czasami jednak ani firanka, ani zasłona nie zapewnią nam odpowiedniej intymności, w związku z czym warto wówczas zamontować rolety, które w dowolnym momencie pozwolą nam przysłonić widok. Nie musimy jednak rezygnować z firan czy zasłon, gdyż te będą ozdobą nawet wtedy, gdy roleta będzie przysłaniała szybę. Wybierając firany, które mają pełnić funkcję jedynie ozdoby, możemy pozwolić sobie na ażurowe tkaniny czy krótsze firanki odsłaniające dolną część okna – a więc ozdobny parapet z kwiatami doniczkowymi.

Jeżeli natomiast preferujemy minimalistyczny styl, możemy wybrać rolety pionowe, które same w sobie będą stanowiły ozdobę i zarazem element zasłaniający widok. Są one montowane wewnątrz i do ich prawidłowej pracy konieczne jest zagospodarowanie parapetu. W takiej sytuacji będziemy musieli zrezygnować z dekoracji w postaci kwiatów w doniczkach. 

Mamy nadzieję, że nasze pomysły na aranżację okna w salonie będą dla Was inspiracją do stworzenia wyjątkowego wnętrza we własnym domu.

Zostaw komentarz