Zdrowie i uroda

Przeziębienie a grypa

Napisany przez easylife

girl-15715_640Tradycyjnie jesień i zima to okres wzmożonych zachorowań na wszelkie rodzaje infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęstsze spośród nich to przeziębienia i grypa. Większość z nas w tym okresie doświadcza udręki kataru, bólu gardła i kaszlu. Co więc robić, aby ustrzec się przed grypą i przeziębieniem oraz jak je zwalczać, gdy już nas dopadną?
Jedno i drugie schorzenie to infekcje, czyli zakażenia górnych dróg oddechowych, do których należy nos, gardło i krtań. Termin zakażenie oznacza, że nasze drogi oddechowe zostały zaatakowane przez drobnoustroje: bakterie lub wirusy.

Zdrowy organizm broni się przed zakażeniami dzięki wypracowanym mechanizmom obronnym, a większość odczuwalnych przez nas objawów choroby to oznaki obrony organizmu przed drobnoustrojami. Nos, jama ustna, gardło i krtań wyłożone są błoną śluzową, w której znajduje się niezwykle gęsta sieć naczyń krwionośnych. Kiedy w błonie śluzowej zagnieżdżą się drobnoustroje, organizm wysyła, za pomocą krwi, specjalne komórki do walki z nimi. Skutkami tej walki są odczuwane przez nas dolegliwości. Dochodzi między innymi do obrzęku błony śluzowej, przez co mamy uczucie zatkanego nosa, a błona śluzowa zaczyna produkować zwiększone ilości śluzu, wraz z którym usuwane są bakterie i wirusy. Kaszlemy, kichamy, dopada nas gorączka i odczuwamy ogólne osłabienie.

Przeziębienie czy grypa ?

Przeziębienie wywołują zwykle bakterie, które są bardzo prymitywnymi organizmami, ale ich siła tkwi w ilości. Grypa natomiast wywołana jest przez wirusy – bardzo niebezpieczne drobnoustroje, nieomal inteligentne, zdolne do błyskawicznego działania, a nawet do zmiany swojego wyglądu i właściwości. Wirusy potrafią też ukrywać się w naszym organizmie, by nawet po kilku miesiącach ponownie zaatakować. Może to objawić się zapaleniem płuc lub zapaleniem mięśnia sercowego.

Inne są też objawy przeziębienia i grypy. Przeziębienie rozpoczyna się powoli. Najpierw drapie nas w gardle, od czasu do czasu kichamy. Jeśli na tym etapie sięgniemy po środki zaradcze, bardzo prawdopodobnie inne objawy nie wystąpią. Przeziębienie przebiega o wiele łagodniej. Gorączka rzadko jest wysoka, a nasze ogólne samopoczucie nie jest tak złe, jak w przypadku grypy. Przeziębienie zawsze jest skutkiem przemarznięcia, zmiany temperatury, przemoknięcia.

Grypa zaczyna się nagle, niespodziewanie i błyskawicznie, nawet w ciągu paru godzin. Zazwyczaj od razu pojawia się wysoka gorączka (powyżej 39°C), uczucie rozbicia, bóle głowy, mięśni i stawów. Katar, ból gardła i kaszel przychodzą później lub wcale. Czujemy się chorzy i słabi, niezdolni do pracy i wysiłku.

Grypa jest chorobą niebezpieczną z uwagi na zagrażające powikłania, dlatego też bardzo ważne jest tzw. leczenie objawowe: odpoczynek i leżenie w łóżku, lekkostrawna dieta, leki przeciwgorączkowe i witamina C. Zaniechanie leżenia w domu zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju powikłań. Najczęstsze z nich to: zapalenie płuc lub oskrzeli, zapalenie ucha środkowego lub zatok obocznych nosa, rzadziej pojawiają się zapalenie mięśnia serca i zapalenie opon mózgowych.

Nie przegrzewajmy się jednak, w domu powinno być ciepło, ale nie gorąco. Starajmy się przebywać w stałej temperaturze. Jeśli wstajemy z ciepłego łóżka, ubierzmy sweter lub szlafrok. Unikajmy wysiłku, przynajmniej kilka godzin dziennie spędzajmy leżąc. Przyjmujmy dużo płynów o obojętnej temperaturze.
Lepiej zapobiegać niż leczyć! Pamiętajmy o podstawowych zasadach profilaktyki: szczególnie dbajmy o higienę, zdrowo się odżywiajmy, nie zapominajmy o regularnej aktywności fizycznej i wspomagajmy odporność organizmu poprzez odpowiednie suplementy diety.

Jeśli nie uda nam się uniknąć zachorowania, nie lekceważmy nawet drobnych objawów. Pamiętajmy też, że chorując zarażamy innych. Lepiej kilka dni pozostać w domu. Należy pamiętać, iż w przypadku wystąpienia objawów grypy lub przedłużających się objawów przeziębienia, trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem!

Zostaw komentarz