Dom i wnętrze

Remont mieszkania w bloku. Co musimy zgłosić zarządcy budynku lub administracji

Napisany przez easylife

Nie każdy z nas wie, że przy remoncie mieszkania należącego do wspólnoty mieszkaniowej wymagane często są zgody i różnego rodzaju pozwolenia na przeprowadzanie zmian. Co zatem powinniśmy wiedzieć zanim przystąpimy do remontu? Oto najważniejsze informacje w pigułce, z którymi powinieneś się zapoznać planując prace remontowe.

Regulamin wspólnoty mieszkaniowej

Na początku, bez względu na to jakie prace planujemy powinniśmy przejrzeć regulamin wspólnoty mieszkaniowej. Może się zdarzyć, że właściciel budynku zobowiązał mieszkańców do powiadomienia zarządu o planowanym remoncie mieszkania. Taki wgląd do regulaminu może pozwolić nam uniknąć kar ustawowych – grzywny do pięciu tysięcy złotych lub nakazu przywrócenia stanu pierwotnego nieruchomości. Jeśli nie jesteśmy pewni jak zinterpretować obowiązujący nas regulamin wspólnoty lub spółdzielni powinniśmy poprosić o wyjaśnienie zarządcę nieruchomości.

Prawo budowlane

Następna w kolejności rzeczą, jaką powinniśmy sprawdzić zanim przystąpimy do remontu naszego mieszkania jest lista prac zawartych w Prawie budowlanym.
Szczegółowo wypisane są w niej prace, na które musimy uzyskać odpowiednie pozwolenia i dokumenty. Znajdziemy tam także informacje o tym, kiedy wystarczy samo zgłoszenie zamiaru przeprowadzenia prac budowlanych do urzędu. Powinniśmy wziąć pod uwagę również fakt, że jeśli nasze mieszkanie znajduje się w zabytkowej kamienicy, to niektóre prace będą wymagały zgody konserwatora zabytków. A to już może znacząco wydłużyć całkowity czas trwania remontu.




Pozwolenie na budowę

Prawo budowlane wyróżnia kilka rodzajów prac budowlanych: remonty, konserwacje i przebudowy. W przypadku pierwszych dwóch zazwyczaj nie są wymagane żadne zgody. Natomiast przebudowa to działanie, które może prowadzić do zmiany parametrów technicznych i użytkowych nieruchomości. W takim przypadku dochodzi do zmiany układu pomieszczeń w mieszkaniu albo modyfikacji instalacji technicznych. Dlatego jeśli chcemy wyburzyć ścianę w naszym lokalu albo zmienić usytuowanie kuchenki gazowej w kuchni, będziemy musieli wystąpić o pozwolenie na budowę.

Przezorny ubezpieczony

Jeżeli będziemy mieli problem z określeniem tego, czy nasze planowane działania są remontem czy przebudową dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy złożyć do Urzędu prosty wniosek, w którym zawarte zostaną informacje na temat planowanych prac. Dołączyć powinniśmy również szkice albo rysunki poglądowe dotyczące zmian oraz dokument poświadczający, że lokal jest naszą własnością. Jeżeli urząd nie zgłosi sprzeciwu w ciągu trzydziestu dni od złożenia wniosku, to możemy rozpocząć nasze prace.




Zostaw komentarz