Sól fizjologiczna to nic innego jak roztwór chlorku sodu, który posiada szerokie zastosowanie przede wszystkim w medycynie. Warto zatem mieć go w swojej domowej apteczce, gdyż może on zastąpić wiele kosztownych preparatów czy środków aptecznych. Dziś sprawdzimy, w jakich przypadkach warto zastosować sól fizjologiczną oraz jakie ma ona właściwości.
Sól fizjologiczna – właściwości
Zacznijmy od tego, jakie właściwości posiada sól fizjologiczna. Chlorek sodu jest niezwykle ważny dla naszego organizmu, gdyż bierze udział w wielu procesach fizjologicznych, a także jest niezbędny w regulowaniu gospodarki wodnej. Pełni on ważną funkcję w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, jak również funkcjonowania naszego układu nerwowego.
Sól fizjologiczna – wskazania do zastosowania
Jak wspomnieliśmy wcześniej, sól fizjologiczna używana jest głównie w medycynie w następujących przypadkach: niedobór sodu i chloru, który może mieć miejsce po operacjach lub zabiegach chirurgicznych, odwodnienie – wówczas sól fizjologiczna podawana jest w formie kroplówki. Roztwór ten używany jest także zewnętrznie do przemywania lub nawilżania.
Sól fizjologiczna do oczu
Przemywanie oka sola fizjologiczną jest wskazane w przypadku wystąpienia suchości gałki ocznej, a także w celu oczyszczenia powierzchni z zanieczyszczeń czy bakterii. Zaleca się wykonywanie tej czynności przy zapaleniu spojówek, a także profilaktycznie przez osoby używające soczewek kontaktowych.
Przemywanie oczu solą fizjologiczną to zabieg polecany także w przypadku noworodków jako element codziennej pielęgnacji i higieny.
Inhalacje z soli fizjologicznej
Jednym z popularnych zastosowań soli fizjologicznej jest wykonywanie inhalacji w przypadku problemów układu oddechowego. Zaleca się inhalacje z soli fizjologicznej na kaszel, katar czy przy chorych zatokach. Warto również inhalować się solą fizjologiczną wówczas, gdy dużo czasu spędzamy w pomieszczeniach klimatyzowanych. Dzięki temu doskonale nawilżymy drogi oddechowe i zapobiegniemy ich infekcjom spowodowanym przesuszeniem śluzówki.
Sól fizjologiczna do ucha
Płukanie uszu solą fizjologiczną polecane jest w przypadku infekcji oraz nagromadzenia woskowiny. Zabieg ten można wykonać za pomocą strzykawki, którą napełniamy solą fizjologiczną, a następnie wstrzykujemy w głąb ucha. Roztwór pozostawiamy na kilka sekund, a następnie przechylamy głowę i pozwalamy mu swobodnie wypłynąć.
Sól fizjologiczna do nosa
Podobnie jak w przypadku ucha, sól fizjologiczną warto stosować podczas infekcji dróg oddechowych, a zwłaszcza podczas chorób zatok. Wstrzyknięta do nosa sól fizjologiczna oczyści zatoki, pozwoli rozrzedzić wydzielinę i tym samym udrożnić układ oddechowy.
Sól fizjologiczna na trądzik
Roztworem soli fizjologicznej możemy także przemywać skórę objętą trądzikiem oraz innymi zmianami. Dzięki temu doskonale oczyścimy skórę nie tylko z zanieczyszczeń, ale również z bakterii, które mogą powodować rozwój chorób. Sól fizjologiczną można z powodzeniem używać jako zamiennik płynu micelarnego czy płynu do demakijażu.
Sól fizjologiczną możemy nabyć w każdej aptece w ampułkach o pojemności 5 lub 10ml. Warto wiedzieć, że po otwarciu ampułki roztwór nadaje się do użytku przez maksymalnie 16 godzin.
Jak widać sól fizjologiczna może być wykorzystana w wielu sytuacjach i stanowić doskonałe wsparcie leczenia oraz profilaktyki zdrowotnej czy nawet być elementem zabiegów kosmetycznych. Co ważne, cena jednej ampułki to ok, 0,50zł, więc zastępując nią kosmetyki czy środki używane do łagodzenia dolegliwości dróg oddechowych, infekcji oczu, uszu czy nosa.