Dom i wnętrze

Jak wybrać dobre drzwi do domu energooszczędnego?

Napisany przez easylife

Wybudowanie domu energooszczędnego to dobre posunięcie, chociaż na początek wymagana jest większa suma. Jednak wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę ciągle rosnące ceny energii, okaże się, że to świetna inwestycja, na którą warto sobie pozwolić.

Domy energooszczędne projektowane są tak, aby zapewnić najbardziej efektywną ochronę przed nadmiernym uciekaniem ciepła. W związku z tym mają one specjalną bryłę, jak najbardziej zwartą, wykańczane są z użyciem specjalistycznych materiałów pozwalających na świetną izolację, również wykorzystują rozwiązania takie jak rekuperacja czy panele słoneczne w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania. Ważne jest również wybranie odpowiednich drzwi wejściowych, które będą mogły zabezpieczyć budynek przed nadmierną ucieczką ciepła.

Ciepłe drzwi, czyli jakie?

Informacje o tym, jakie drzwi wejściowe należy zastosować w danym domu jednorodzinnym czy innym obiekcie energooszczędnym, są najczęściej zawarte w projekcie. Gdy dom ma oszczędzać energię, wtedy muszą one mieścić się w określonych normach. Pod uwagę należy wziąć w szczególności współczynnik przenikania ciepła, który określany jest symbolem Ud. Powinien być on jak najniższy, aby nie dopuszczać do nadmiernego przenikania ciepła przez drzwi oraz przez ramę.

W sprzedaży możemy obecnie znaleźć także drzwi o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła Ud wynoszącym około 0,5 (W/m²·K). Mogą być one wykonane z różnych materiałów, na przykład z drewna, aluminium, stali, tworzywa sztucznego. Wysoki poziom ciepła drzwi wejściowe osiągają przede wszystkim dzięki zastosowaniu izolacji z wełny mineralnej, styropianu lub pianki poliuretanowej.

Równie ważny profesjonalny montaż

Nie można też zapominać o tym, że ciepłe drzwi do domu energooszczędnego wymagają właściwego montażu, ponieważ w przeciwnym przypadku mogą nie zapewnić oczekiwanych przez klienta parametrów. Dlatego montaż powinien być wykonany przez wykwalifikowaną ekipę, która posiada też właściwe przeszkolenie producenta w zakresie montaży drzwi określonych typów. Najczęściej montaż drzwi znajduje się już w cenie.

Zostaw komentarz