Dom i wnętrze

Jak wybrać najlepszy materac do swojej sypialni?

jaki materac do sypialni
Napisany przez easylife

Człowiek przesypia średnio 1/3 życia, dlatego wystrój sypialni i wygodne łóżko powinny być priorytetem przy urządzaniu wnętrz. Centralnym punktem pomieszczenia będzie materac, bo to od niego zależy, czy noc będzie czasem przyjemnym, czy czymś kojarzącym się z drętwieniem całego ciała. Jaki materac do sypialni wybrać, aby był on jednocześnie wygodny i miał korzystny wpływ na kręgosłup?

Materace do sypialni – rodzaje

Na początku warto zorientować się, co producenci materaców mają do zaproponowania swoim klientom. Podstawowym podziałem jest ten ze względu na wypełnienie materaca.  Wyróżnia się w tym zakresie trzy rodzaje materaców: kieszeniowe, lateksowe oraz piankowe.

Materace kieszeniowe świetnie dostosowują się do kształtu ciała i mocno uginają się pod jego ciężarem. Ich kolejną zaletą jest to, że są one bardzo ciche i nie będą irytować swoim skrzypieniem.  Jeżeli chodzi o materace lateksowe to polecane są one szczególnie dla alergików, bo posiadają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Ostatni rodzaj materacy to modele piankowe, która są bardzo elastyczne i świetnie dopasowują się do kształtu ciała.

Jaki materac wybrać dla siebie?

Przy szukaniu odpowiedniego materaca klienta może przytłoczyć ilość parametrów, którymi różnią się poszczególne modele. Najważniejsze jednak, żeby dostosować materac do swoich potrzeb. Na początku trzeba zadbać o to, żeby materac do sypialni był odpowiedni dla pozycji, w jakiej jego użytkownik śpi. Dla osób śpiących na boku poleca się materac sprężynowy kieszonkowy, a dla tych, którzy w nocy bardzo się kręcą, najlepsze będą materace wysokoelastyczne. Ci, którzy śpią spokojnie i na wznak będą zadowoleni z niemal każdego materaca dobrej jakości.

Zakup materaca – na co uważać?

Zastanawiając się nad tym, jaki materac wybrać należy także rozważyć kwestię specjalnego dopasowania go do indywidualnych potrzeb. Przykładowo osoby, które mają schorzenia kręgosłupa powinny celować w materace dość grube. Z kolei chorzy obłożnie czy też ludzie starsi powinni za wszelką cenę unikać bardzo twardych materaców, które mogą wywoływać skurcze lub drętwienie mięśni.

Zostaw komentarz