Styl życia

Zwyczaje na górskich szlakach – zbiór niepisanych zasad

góry
Napisany przez easylife

Piękna pogoda zachęca do spędzenia wolnego czasu na górskich szlakach. Przed wyjazdem zachęcamy do zapoznania się z niepisanymi zasadami, które każdy turysta powinien znać i przestrzegać. Dzięki temu unikniemy nieporozumień, a także zadbamy, aby przyszłe pokolenia mogły w równym stopniu co my korzystać z darów natury, które dostaliśmy od naszej planety.

Każdy papierek się liczy

Wyobraźcie sobie, że każdy turysta wyrzuca folię lub papierek po batonie na leśne szlaki. Jak pewnie się domyślacie, owe szlaki wyglądałyby po pewnym czasie jak jedno wielkie śmietnisko. Oczywiście np. w Polskich Karkonoszach na szlaku nie spotkamy śmietników, być może jedynie przy schroniskach lub atrakcjach takich jak ścieżka w chmurach. Czechy również nie posiadają po swojej stronie gór pojemników na odpady. Jest to podyktowane bardzo dużą troską o żyjące tam zwierzęta, mianowicie gdyby wyczuły ludzkie odpadki po jedzeniu, mogłyby je zjeść. A jak wszyscy wiemy, takie pożywienie na pewno nie posłuży dobrze zdrowiu mieszkańcom lasu. Dlatego też najlepszym wyjściem jest przygotowanie reklamówki bądź woreczka foliowego na różnego rodzaju śmieci powstałe przy konsumpcji jedzenia. Opróżnić je możesz po zejściu do miasta bądź przy schronisku.

W trosce o rośliny i zwierzęta

Większość gór na terenie Polski jest objęta szczególną ochroną, można poruszać się jedynie po wyznaczonych trasach. Ponadto nie wolno zrywać ani niszczyć roślin, które na danym terenie występują. Wszystko to ma na celu ochronę flory i fauny, i jak najmniejszą ingerencję w ich środowisko. A więc będąc na szlaku pamiętaj, że jesteś jedynie gościem, a nie gospodarzem. Nie zrywaj jagód (które występują w bardzo dużej ilości), nie zrywaj kwiatów, nie kop trujących grzybów, nie łam gałęzi, aby zrobić sobie z niej kijek do podpierania.

Bliskie spotkania

Może się zdarzyć, że na szlaku spotkasz dzikie zwierzę, pod żadnym pozorem nie staraj się podejść do niego. Najlepiej powoli się wycofać i ewentualnie obserwować z daleka. Pamiętaj, że to jego teren, a Ty jesteś poniekąd intruzem. Dzikie zwierze może zareagować agresywnie na Twoją próbę zrobienia sobie z nim selfie lub usilnego starania nakarmienia go. Dlatego też dla Twojego bezpieczeństwa unikaj jakiejkolwiek interakcji ze zwierzętami.

Miłe słowo dla każdego

Starym zwyczajem na szlaku powinno się pozdrawiać mijane osoby, można powiedzieć “Cześć” lub “Dzień dobry”. Jest to doskonały sposób na rozpoczęcie ciekawej konwersacji i chwilę odpoczynku podczas trudów wspinania się szlakami na szczyty gór. Nie ma reguły co do tego, kto powinien pierwszy się przywitać, mówi się, że osobie schodzącej ze szczytu jest łatwiej. Z kolei inni wyznają zasadę w myśl “kto uprzejmiejszy” ten pierwszy mówi. Tak, więc jeżeli masz okazję, to pozdrów piechura z naprzeciwka i znajdź chwilę czasu na rozmowę.

Planując podróż w góry – pamiętaj, że my ludzie jesteśmy w nich jedynie gośćmi i powinniśmy dopasować się do reguł panujących na tym terenie. Jesteśmy pewni, że przestrzegając pewnych zasad, matka natura odwdzięczy nam się zawsze pięknymi widokami i świeżym powietrzem.

Zostaw komentarz