Styl życia

Jak przygotować samochód w długą podróż?

podróż
Napisany przez easylife

Pierwszy raz wyruszasz w dłuższą trasę swoim samochodem i zastanawiasz się co powinieneś sprawdzić jeszcze przed wyjazdem? Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu jeszcze przed wyjazdem zyskasz większą pewność siebie, zadbasz o bezpieczeństwo i pewniej będziesz prowadzić samochód w trasie.

Warto zacząć od kontroli płynów

Koniecznie powinieneś sprawdzić poziom płynu chłodniczego, a także cały układ chłodzenia pod kątem ewentualnych wycieków. Jeśli płynu trzeba dolać, a nie wiesz jaki rodzaj będzie odpowiedni – skonsultuj się z mechanikiem uprzednio wcześniej przed wyjazdem. Nie warto odkładać tego na później, a tak naprawdę analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku oleju silnikowego. Może być konieczne jego dolanie, a także ewentualna wymiana razem z filtrem. Dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy konieczne jest także uzupełnienie płynu do spryskiwaczy, odpowiednio zimowego lub letniego.

Opony także nie są bez znaczenia – żaden samochód bez nich nie pojedzie

Dlatego też konieczna jest kontrola opon, ich odpowiedniego napompowania oraz ciśnienia, co można sprawdzić na każdej stacji diagnostycznej. Warto także skontrolować bieżnik opon – jeśli znajdują się na nim poprzeczne znaki, a bieżnik starł się do wysokości mniejszej niż 5 mm – czas jeszcze przed wyjazdem pomyśleć o nowym komplecie opon, w które wyposażysz samochód. Przy okazji zwróć uwagę na to, czy w pojeździe posiadasz zestaw naprawczy lub koło zapasowe. Zawsze może zdarzyć się sytuacja, kiedy konieczna będzie zmiana koła. Oczywiście, obowiązkowym wyposażeniem jest także klucz do kół, a także podnośnik.

Perfekcyjna organizacja

Pamiętaj, aby przed wyjazdem zaplanować wstępnie miejsca postoju, podczas długiej trasy konieczne są odpowiednio długie przerwy na odpoczynek. Upewnij się, że posiadasz ważne ubezpieczenie pojazdu, sprawdź czy spakowałeś dowód rejestracyjny, a także własne dokumenty. Jadąc w długą trasę, której nie znasz – koniecznie weź ze sobą nawigację, nawet jeśli droga nie wydaje się zbyt skomplikowana. Lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność i nie dać się zaskoczyć.

Zobacz także: ocmoto.pl

Zostaw komentarz