Zdrowie i uroda

Kasza jaglana – perłą wśród kasz

Napisany przez easylife

millet-2Kasza jaglana to najzdrowsza z kasz, a jednak tak rzadko gości w naszej diecie.  Dziś chcemy to zmienić i dlatego przygotowaliśmy dla Was garść informacji o kaszy jaglanej, jej wartościach odżywczych oraz właściwościach. Mamy nadzieję, że od dziś kasza jaglana będzie stałym gościem na Waszych talerzach.

Co to jest kasza jaglana

To nic innego jak kasza uzyskiwana z wyłuskanych ziaren prosa. Zboże to było uprawiane już w neolicie, dlatego kaszę tą zalicza się do najstarszych świecie. Kasza jaglana ma postać malutkich, okrągłych ziarenek o żółtej barwie.

Kasza jaglana: wartości odżywcze

Kasza jaglana to doskonałe źródło energii. 100g tej kaszy dostarcza ok. 320-345 kcal.  Jest ona doskonałym źródłem białka, a przy tym nie zawiera uczulającego glutenu.

Kasza jaglana jest bogata w witaminy z grupy B, a zwłaszcza w B1, B2 i B6, a także witaminę E. Zawiera również: żelazo, krzem, miedź, lecytynę.

Warto również pamiętać, iż kasza jaglana posiada stosunkowo wysoki indeks glikemiczny, wynoszący 71 (w przypadku kaszy ugotowanej).

Kasza jaglana: właściwości zdrowotne

Kasza jaglana doceniana jest przede wszystkim z uwagi na jej bogate właściwości prozdrowotne. Warto bowiem pamiętać, iż jest ona lekkostrawna, zatem wskazana jest dla osób wymagających specjalnych diet. Ponadto wykazuje właściwości zasadotwórcze, więc zaleca się jej spożywanie w celu odkwaszenia organizmu.

Do najważniejszych właściwości zdrowotnych kaszy jaglanej zaliczamy:

  • właściwości antywirusowe
  • wsparcie w leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych
  • dzięki zawartości krzemu doskonale wpływa na stan włosów, skóry i paznokci
  • poprawia kondycję mózgu
  • pomaga obniżyć poziom cholesterolu
  • jako źródło antyoksydantów opóźnia procesy starzenia i chroni przed wolnymi rodnikami
  • zawartość krzemu sprawia, że kasza jaglana wpływa na poprawę przemiany materii

 Kasza jaglana: gotowanie

Wiele osób za pierwszym razem zastanawia się, jak gotować kaszę jaglaną, aby pozbyć się gorzkiego smaku. Sposób jej gotowania jest dość prosty:

  1. Przelej kaszę kilkakrotnie pod bieżącą wodą, nad sitkiem. Niekiedy zaleca się przelanie kaszy wrzątkiem.
  2. Porcję kaszy zalać trzykrotnie większa ilością wrzątku (np. na 1 szklankę kaszy wlewamy 3 szklanki wrzątku), osalamy.
  3. Kaszę gotujemy około 20 minut, w tym czasie powinna ona wchłonąć całą wodę. Jeśli po tym czasie kasza nie będzie jeszcze miękka, należy garnek zakryć, owinąć kocem lub wstawić do lekko nagrzanego piekarnika na ok. 15 minut.

Jeśli chcemy, aby kasza była bardziej sypka, zmniejszamy ilość wody o ok. 1/6, a po ugotowaniu odstawiamy garnek zawinięty w koc na około godzinę.

Jeśli chcemy, aby kaszka miała „kleikowa tą” konsystencję, zwiększamy ilość wody o ok. 1/6 oraz zwiększamy czas jej gotowania do ok. 35-40 minut.

Fot: http://www.health4lifewellness.ca/blog/2014/08/millet-a-great-gluten-free-grain

Zostaw komentarz