Trendy

Jaki hamak ogrodowy wybrać?

Napisany przez easylife

Wybór dobrego hamaka ogrodowego, wbrew pozorom, nie jest prosty. Na początku powinniśmy wybrać pomiędzy hamakiem na stelażu a hamakiem wiszącym. Mamy do wyboru także hamaki w formie płachty do leżenia oraz hamaki w formie foteli. 

Każdy z tych modeli ma swoje wady i zalety. Decyzja powinna być uzależniona od miejsca, w którym będziemy przechowywać hamak, a także od tego, kto będzie go najczęściej używał. Ważne są także nasze preferencje dotyczące sposobu spędzania wolnego czasu.

Hamaki bezstelażowe

Osoby, które uwielbiają leżakować z książką w ręku lub mają zwyczaj ucinania sobie drzemek popołudniami najbardziej zadowolone będą z hamaka tradycyjnego. Jest to prosta konstrukcja: płachta materiału zebrana w kiść po obu końcach i przyczepiona do drzewa lub haka przytwierdzonego do stabilnego wspornika lub ściany. Hamaki tego typu nie posiadają żadnych obciążeń. Trudno z nich wypaść, nie zajmują wiele miejsca i są bezpieczne w użytkowaniu. Wśród hamaków tego typu znajdziemy modele stosunkowo kosztowne (zależy to od rodzaju materiału, z którego są zrobione), lecz trzeba przyznać, że generalnie to właśnie w tej grupie hamaków bezstelażowych najłatwiej nam będzie o niskie ceny.

Materiały, z jakich są zrobione, to obecnie najczęściej bawełna z domieszkami włókien sztucznych. Bawełna jest materiałem pochodzenia naturalnego, dlatego im jest jej więcej w składzie czaszy hamaka, tym łatwiej o komfort w lecie. Z drugiej jednak strony, włókna sztuczne pojawiające się w składzie (poliester, nylon lub polipropylen) nadają całości większej wytrzymałości.

682Hamaki popularne w ostatnich czasach. Fot. Ogrodosfera

Do odstawki powoli przechodzą już hamaki plecione z nylonowej siatki, szeroko rozpowszechnione jeszcze ok. 15 lat temu. Obecnie panuje zdecydowanie większa różnorodność jeśli chodzi o wzornictwo i wykorzystanie kolorów.

Szczególnie popularne są na przykład hamaki koronkowe lub z ażurowymi wstawkami, utrzymane w jasnych barwach. W połączeniu z ciepłym oświetleniem ogrodu oraz odpowiednimi dodatkami, potrafią wyglądać naprawdę efektownie.

683

Hamaki koronkowe, utrzymane w jasnych

barwach są ostatnio wyjątkowo popularne

Niebagatelną zaletą hamaków bezstelażowych jest to, że się nie odkształcają. Zajmują niewiele miejsca, łatwo jest je też wyczyścić lub po prostu wyprać. Zimą, można zwinąć je w niewielki kłębek i zamknąć w schowku.

Hamaki z poprzeczką

Często dyskutowaną wadą hamaków bezstelażowych jest to, że użytkownicy zapadają się w nich i nie widzą co dzieje się wokół. Problem ten nie istnieje, gdy mamy do czynienia z hamakami opartymi na mniejszym lub większym stelażu. Przykładem są hamaki z poprzeczkami. Są to konstrukcje z wypełnieniem z siatki lub materiału, które na końcach mają drewniane lub metalowe drążki. Takie drążki – kije – naprężają materiał, dzięki czemu hamak ugina się dopiero w momencie, gdy na nim usiądziemy. Hamaki z drążkami niestety mają pewne minusy: nie są zbyt stabilne. Do momentu gdy wyćwiczymy w sobie umiejętność balansowania na tego typu konstrukcji, wywrotki będą nieuniknione.

684

Wybór rodzaju hamaka powinien być uzależniony od naszych

preferencji dotyczących spędzania wolnego czasu. Fot. Ogrodosfera

Zdecydowanie bardziej stabilne są hamaki, które na siedzisku mają fotel. Zwykle są wyposażone w miękkie poduszki, które można wyjąć, a pokrowce wyprać. Sztywne oparcie powoduje, że huśtawki hamakowe umożliwiają zajęcie pozycji siedzącej. Aby zainstalować taki fotel, potrzebna jest solidna podpora: drzewo, stelaż lub mocny hak podczepiony do sufitu. Niezależnie od zaleceń producentów, należy przyjąć z rezerwą, że maksymalne obciążenie leżaka tego typu to ok. 100 kg, co oznacza, że nie powinny na nim siadać więcej niż dwie dorosłe osoby.

Gdzie zawiesić hamak?

Hamaki kojarzą nam się zwykle z płachtą rozciągniętą pomiędzy dwoma drzewami. Liście drzew chronią nas wówczas przed przypiekającym słońcem. Wokół ładnie pachnie, a sama obecność drzew powoduje, że człowiek odpoczywa szybciej niż zwykle.

W rzeczywistości jednak trudno jest znaleźć miejsce, w którym możliwe jest przypięcie hamaka do dwóch drzew w taki sposób, aby był on stabilny.

Gdy w naszym ogrodzie nie ma dogodnego miejsca, w którym moglibyśmy zawiesić hamak, możemy zakupić taki model, który wyposażony jest w stelaż.

687

Hamaki siatkowe oparte na drewnianych stelażach. Jak widać

na zdjęciu: doskonale sprawdzają się na plaży. Fot. Ogrodosfera

Hamaki ogrodowe sprawdzają się nie tylko między drzewami, ale także pod zadaszeniem altan lub na tarasach i balkonach.Dotyczy to szczególnie hamaków bezstelażowych, które nie zajmują wiele miejsca. Można rozwiesić je na całej długości balkonu i otoczyć roślinami. Efekty najczęściej są nadspodziewanie udane.

685

Hamaki ogrodowe z powodzeniem mogą zostać 

zaadaptowane do przestrzeni domowych. Fot. Ogrodosfera

Jaki rozmiar?

Jak określić odpowiedni rozmiar hamaka? Wiele zależy tutaj od tego, kto będzie go używał. Hamaki dla dorosłych nie mogą być krótsze niż 3,5 m (przy czym optymalna szerokość wynosi od 1 do 1,5 metra). Na hamaku tej wielkości zmieści się więcej niż jedna osoba dorosła – z powodzeniem więc produkt może być zaadaptowany do użytku rodzinnego. Prym wiodą tutaj hamaki kolumbijskie, grubo plecione, wzorzyste, bardzo wytrzymałe.

686

Na zdjęciu: kolumbijski hamak ogrodowy. Fot. Ogrodosfera

Hamaki dla dzieci

Urządzając ogród, pamiętajmy również o dzieciach. To właśnie one najchętniej spędzają czas na hamakach. Hamaki dla dzieci powinny być szczególnie zabezpieczone przed niekontrolowanym przekręcaniem się, do którego dochodzi, gdy hamak stelażowy jest obciążony przez średniej wielkości ciężar. Dla bezpieczeństwa, warto umieścić taki hamak nisko nad ziemią. Szukając miejsca na hamak dla dzieci, należy zwrócić uwagę na to, aby na podłożu nie znajdował się beton, cement lub płytki. Zdecydowanie najbardziej bezpieczne jest umiejscawianie hamaku nad trawą lub nad piaskiem. Ponadto, warto wybrać jak najprostszy model, który nie będzie absorbował uwagi dziecka. Wszelkie daszki, kieszenie i  zawieszki prowokują dziecko do eksperymentowania i poruszania się po hamaku, co może szybko doprowadzić do wypadnięcia poza hamak.

Więcej na temat hamaków na filmie:

Zostaw komentarz