Styl życia

7 zasad pielęgnacji mebli z drewna egzotycznego

Napisany przez easylife

photo-1438954936179-786078772609Jeżeli chcesz, aby twoje meble z drewna egzotycznego wyglądały pięknie na długi czas, pamiętaj o tym, jak ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. W sklepach można znaleźć obecnie szereg specyfików, dzięki którym mogą one zachować swój piękny wygląd na lata. Przedstawiamy siedem zasad pielęgnacji mebli, których bazą jest egzotyczne drewno.

Regularnie ścieraj kurze

Aby twoje meble wyglądały ładnie każdego dnia, pamiętaj o tym, by ścierać z nich kurze regularnie. Na drewnie egzotycznym, które jest ciemniejsze, drobinki kurzu widoczne są znacznie bardziej niż na drewnie jaśniejszym.

 

Przecieraj wodą i łagodnym mydłem

Do czyszczenia mebli kolonialnych możesz wykorzystać ciepłą wodę i łagodne mydło. Tak w przygotowanym roztworem przetrzyj nawierzchnię. Na koniec zanieczyszczenia zbierz szmatką lub ręcznikiem papierowym, nie dopuszczając do nadmiernego przemoczenia drewna.

 

Stosuj dedykowane środki do drewna

Zamiast wody i mydła meble kolonialne możesz przecierać również szmatką nasączoną środkami do pielęgnacji drewna naturalnego lub zastosować środki w sprayu – niektóre mają już w składzie woski, które zabezpieczają drewno. Najlepiej stosować jednak naturalne środki, na przykład zawierające wosk pszczeli.

 

Woskuj meble

Aby meble z drewna naturalnego były ładne na długi czas, pamiętaj o tym, by woskować je systematycznie. W sprzedaży można znaleźć różnego rodzaju woski, także sprowadzane z krajów Orientu, na przykład w formie past lub pałeczek woskowych, które służą również do uzupełniania drobnych ubytków. O ten aspekt warto dbać szczególnie, zwłaszcza, gdy ma się w domu drogi sprzęt, taki jak meble indyjskie.

 

Nie umieszczaj mebli blisko źródeł ciepła

Najlepiej ustawić je z dala od grzejników, rur centralnego ogrzewania lub innych źródeł ciepła, ponieważ może to doprowadzić do nadmiernego rozsychania się drewna.

 

Meble ustaw z dala od promieni słonecznych

Narażenie drewna egzotycznego bezpośrednio na promieniowanie słoneczne UV może spowodować ich wysychanie i blaknięcie, a także prowadzić do spękań wskutek skurczu.

 

 Stosuj podkładki

Na stoły z drewna egzotycznego nakładaj podkładki albo obrusy – nie stawiaj na drewnie bezpośrednio gorących, zimnych lub wilgotnych naczyń.

Zostaw komentarz