Piękna opalenizna latem to marzenie każdego z nas. Jednak większość z nas, skuszona gorącym słońcem zapomina o odpowiedniej ochronie skóry przed niebezpiecznym promieniowaniem UV.
Zbyt duża ekspozycja skóry na słońcu może skończyć się poparzeniem, a nawet ryzykiem powstania czerniaka. Zanim wyjdziemy latem na słońce, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu skóry.
Stosuj kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi
To niezwykle ważne, aby zabezpieczyć skórę przed działaniem promieni UV zanim wyjdziemy na słońce. Najlepiej wsmarować kosmetyk z odpowiednim filtrem co najmniej pół godziny przed opalaniem, a następnie smarować się kremem w trakcie opalania. Pamiętaj również, że większość olejków do opalania nie zapewnia odpowiedniej ochrony skóry przed promieniowaniem, dlatego zawsze zwracaj uwagę na to, aby posiadały one filtry. Lepiej opalać się stopniowo, lecz zdrowo.
Istotny jest również wybór kosmetyku z odpowiednim filtrem (SPF) , dopasowanym do naszego fototypu, czyli wrażliwości skóry na słońce:
- Typ południowoeuropejski charakteryzuje się cerą śniadą o barwie żółtobrązowej. Włosy są zazwyczaj czarne lub ciemnobrązowe, natomiast oczy – brązowe.
Odpowiedni SPF – od 8-10 do 4-5 - Typ środkowoeuropejski cechuje cera lekko śniada, włosy przeważnie ciemne, a oczy – piwne lub szare. Na skutek opalania tego typu skóra na początku jest czerwona, natomiast szybko przybiera brązowy odcień.
Odpowiedni SPF – 10-15, 8-10, a następnie 4-5
- Typ północnoeuropejski to skóra o barwie mlecznoróżowej, włosach rudych lub blond oraz oczach niebieskich. Pod wpływem opalania skóra czerwienieje i z trudem brązowieje.
Odpowiedni SPF – 25-30, po kilku dniach 20-25, po około tygodniu 10-15
Stosuj kosmetyki po opalaniu
Długotrwale wystawienie skóry na słońce bardzo ją wysusza. Po opalaniu należy wziąć prysznic i dokładnie zmyć resztki kosmetyków do opalania, aby nie blokowały porów. Po prysznicu konieczne jest wklepanie w skórę balsamu lub kremu nawilżającego z dodatkiem alantoiny, który ukoi podrażnienia i przywróci skórze równowagę.
Zasady bezpiecznego opalania
1. Stosuj kosmetyki ochronne przed, w trakcie oraz po opalaniu
2. Unikaj opalania w godzinach między 10 a 16:00
3. W trakcie opalania nie perfumuj skóry oraz zrezygnuj z makijażu
4. Chroń przed słońcem wszelkie znamiona oraz pieprzyki na skórze
Należy również pamiętać o tym, aby nie opalać się, gdy stosujemy niektóre leki lub preparaty zdrowotne, np.: uspokajające, antydepresyjne, antycukrzycowe, antykoncepcyjne czy antybiotyki, gdyż w kontakcie ze słońcem na skórze mogą pojawić się plamy na skórze będące afektem reakcji alergicznej. Jeśli zażywamy tego typu leki, koniecznie należy przeczytać w ulotce, czy producent nie zamieścił informacji o przeciwwskazaniach do opalania.
Bezpieczne opalanie to najważniejszy element letnich kąpieli słonecznych. Pamiętaj, że zdrowa opalenizna to prawdziwa ozdoba w sezonie letnim. Natomiast poparzona, zaczerwieniona i opuchnięta skóra wygląda nie tylko nieatrakcyjnie, ale również może być przyczyną wielu chorób.