Zdrowie i uroda

Bóle kolan – przyczyny, objawy i leczenie

ból kolana
Napisany przez easylife

ból kolanaBól kolana to powszechna dolegliwość zarówno u osób starszych, jak i młodych. Przyczyny bólu mogą być bardzo różne: uraz kolana, wady budowy lub też uszkodzenia związane z chorobą, np. martwicą chrzęstno-kostną. Jednak najczęstszymi przyczynami naszych kłopotów z kolanem są mikrourazy i przeciążenia. W początkowym okresie, zwłaszcza przeciążenia, mogą nie sprawiać bólu. Są jednak jak kropla wody drążąca skałę. Kumulują się i w efekcie dochodzi do stanów zapalnych kolana, a nawet zmian zwyrodnieniowych.

Najbardziej z powodu przeciążenia cierpi chrząstka stawowa. Najczęstsza ich choroba to chondromalacja (spluszowacenie). Zdrowa chrząstka, jest gładka i połyskliwa, chora zaś w wyniku wycierania, staje się matowa i słaba. W najbardziej zaawansowanym stadium choroby chrząstka jest całkowicie wytarta i kość zaczyna trzeć o kość.

Do przeciążeń może dojść wtedy, gdy ktoś zaczyna intensywnie trenować, np. bieganie. Jego kolananie są przyzwyczajone do takiego wysiłku, dlatego chrząstka zaczyna się wycierać. Nie tylko sport może być przyczyną przeciążeń, ale także praca, wymagająca noszenia ciężarów, klękania, kucania. Przeciążenia mogą być też skutkiem nadwagi. Należy dbać o to, by nasze kolana nie musiały dźwigać na sobie zbyt dużej ilości kilogramów.

Jak pomóc chrząstkom kolanowym?

Aby pomóc naszym kolanom, należy unikać przeciążeń i stosować preparaty wzmacniające chrząstkę stawową, np. naturalne  suplementy diety zawierające kolagen. Należy też pić dużo wody. Jest ona niezbędna dla całego organizmu, gdyż transportuje składniki odżywcze z jedzenia do komórek organizmu oraz przyczynia się do wydalania produktów przemiany materii. Jest też głównym smarem w przestrzeni stawowej, pomaga zapobiegać zapaleniom stawów.

Mikrourazy w kolanach dotyczą przeważnie łąkotek i więzadeł

W pierwszym wypadku wcale nie chodzi o poważne uszkodzenie łąkotki, np. jej pęknięcie. Wystarczy, że jej powierzchnia stanie się nierówna czy ulegnie tzw. naddarciu, a staw kolanowy zaczyna dokuczać. Uszkodzenia wiązadeł to przeważnie naciągnięcie lub naderwanie, które prowadzi do niestabilności kolana. Leczy się je zazwyczaj zachowawczo, unieruchamiając staw stabilizatorem.

Ból w kolanie nie musi wynikać z jego choroby

Może być spowodowany przez płaskostopie, skrzywienie kręgosłupa, czy chory staw biodrowy, którego pierwszym objawem są  najczęściej właśnie bolące kolana.

Ból może doskwierać także ze względy na powstałe stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe, które są skutkiem wcześniej wspomnianych problemów – mikrourazów oraz przeciążeń.

Gimnastyka dla kolan

Ważnym elementem terapii jest gimnastyka rehabilitacyjna. Każdy staw „lubi” ruch, dlatego też przy zwyrodnieniach ćwiczenia są niezwykle ważnym elementem terapii. Należy jednak pamiętać, że ćwiczyć należy pod opieką i zgodnie ze wskazówkami wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

Leczenie można wspomóc fizykoterapią, stosując takie zabiegi jak: pole magnetyczne, laser, krioterapia, elektroterapia czy ultradźwięki.

Jaka profilaktyka?

Aby uniknąć problemów z kolanami należy regularnie ćwiczyć, nie dopuszczając do przeciążeń. Stopniowo zwiększając intensywność treningów. Szczególnie polecana jest jazda na rowerze, bieganie (najlepiej na miękkim podłożu) oraz pływanie, gdyż dobrze wpływają na kondycję kolan. Należy też pamiętać o piciu wody oraz odpowiedniej suplementacji.

Zostaw komentarz