Mowa ciała, czyli inaczej komunikacja niewerbalna to najstarszy sposób porozumiewania się między sobą istot żywych. Zanim poznaliśmy mowę, komunikowaliśmy się ze sobą właśnie za pomocą naszego ciała, mimiki twarzy, gestów rąk. Dziś wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, iż często nasza postawa, wyraz twarzy, czy ruchy rąk zdradzają nasze myśli oraz uczucia. Warto zatem wiedzieć, co poszczególne gesty symbolizują, dzięki czemu nie tylko będziemy w stanie odczytać intencje drugiej osoby, ale również kontrolować własne zachowanie.
Mimika twarzy
Twarz jest głównym elementem naszego ciała, na które rozmówca zwraca uwagę podczas rozmowy. Słuchając naszych wypowiedzi świadomie lub podświadomie rejestruje również nasza mimikę,, która w naturalny sposób oddaje nasze prawdziwe myśli.
Jeśli brwi są uniesione wysoko, oznacza to zdziwienie lub niedowierzanie, natomiast obniżone pokazują zakłopotanie lub złość.
Istotny jest kontakt wzrokowy. Jeśli rozmówca ucieka wzrokiem i nie koncentruje go na naszym, oznacza to, że próbuje coś ukryć lub nie jest zainteresowany kontaktem z nami. Spoglądanie w lewy górny róg podczas mówienia oznacza, iż rozmówca kłamie, gdyż w ten sposób próbuje pobudzić tę część mózgu, która odpowiedzialna jest za wyobraźnię, a więc „wymyślanie”.
Gesty
Równie wiele mówią o nas nasze gesty. I tak na przykład chwytanie się za ucho w trakcie rozmowy może oznaczać chęć ukrycia prawdy lub w momencie zdemaskowania kłamstwa – próbę blokowania usłyszanych słów. Poprawianie kołnierzyka może świadczyć o kłamstwie. Gest ten wykonywany jest nieświadomie dlatego, iż w sytuacji ukrywania prawdy wzrasta ciśnienie krwi, a to z kolei powoduje pocenie się. Kołnierzyk, który ma bezpośredni kontakt ze spoconą skórą na szyi sprawia, iż skóra w tym miejscu zaczyna swędzieć. Podobne znaczenie ma pocieranie oka lub samej powieki.
Ułożenie dłoni ma również duże znaczenie w komunikacji niewerbalnej. Otwarte dłonie symbolizują spokój, natomiast zaciśnięte są oznaką próby ukrycia prawdy lub zdenerwowania. O kłamstwie świadczą również takie gesty, jak na przykład wówczas, gdy Jeśli rozmówca próbuje ukryć dłonie w kieszeni lub ręce bawią się przypadkowymi przedmiotami.
Postawa ciała
Nasza sylwetka również komunikuje otoczeniu nasze myśli oraz emocje. Stopy ułożone za nogami krzesła są oznaką napięcia oraz stresu, z kolei zakładanie kostki za kolano oznacza, iż rozmówca jest pewny siebie i czuje swoją wyższość. Z kolei siadanie na krześle okrakiem odwracając przy tym oparcie do przodu prezentuje postawę bojową.
Oznaką niechęci wobec interlokutora jest siedzenie ze skrzyżowanymi kolanami oraz ramionami oraz lekkie pochylenie ciała do przodu.
Mowa ciała odgrywa niezwykle ważną role w naszym życiu, często bowiem zdradza nasze intencje nawet wówczas, gdy wcale tego nie chcemy. Powyższe przykłady to jedynie garstka sygnałów naszego ciała, jednak dla lepszej komunikacji z innymi warto znać ich znaczenie.