Styl życia

Co kryje w sobie etykieta wina

Napisany przez easylife

winoPomimo przepisów nakładających obowiązek opisania produktu sprzedawanego w Polsce w języku polskim często etykiety wina są dla nas mało zrozumiałe i nieczytelne. Co zatem powinniśmy wiedzieć o  etykietach win?

Historia i pochodzenie wina

Pierwszą i podstawową sprawą jest historia. Etykiety win europejskich różnią się od etykiet win z tak zwanego nowego świata. Wina pochodzące spoza Europy najczęściej mają informację na temat szczepu winogron, z jakich trunek został wyprodukowany, natomiast wina ze starego kontynentu na swoich etykietach maja nazwy regionów, w których zostały wyprodukowane. Dlatego warto wiedzieć, jakie szczepy uprawia się w danym regionie. Co ważne niestety nie ma jednego spójnego systemu norm, który byłby uznawany przez wszystkich producentów win na świecie. Każdy kraj ma swoje zasady klasyfikacji win oraz przyjęte oznaczenia.

Od jakich etykiet zaczynać naukę?

Zdania są podzielone, jednak ogólne zdanie jest takie, że etykiety win z nowego świata są bardziej przyjazne dla początkujących. Zawierają więcej informacji, które dodatkowo są bardziej czytelne. Etykiety najczęściej występują w dwóch odmianach etykieta przednia i tylna zwana też kontretykietą. Na etykiecie przedniej znajdziemy informację o producencie, roku zbiorów, szczepie czy miejscu pochodzenia. Kontretykieta zawiera natomiast informacje, które nie są wymagane prawnie. Może być to informacja o nutach smakowych, dokładniejszy opis regionu z którego wino pochodzi lub zalecenia producenta dotyczące spożycia.

Powtórka z geografii

Żeby poprawnie odczytywać informację z etykiet musimy na początku nauczyć się w jakich regionach uprawia się dane szczepy winogron oraz poznać sposoby klasyfikacji wina w danym kraju. Cały proces na pewno nie jest łatwy i wymaga czasu i cierpliwości, jeśli jednak uda się nam opanować podstawy to satysfakcja będzie gwarantowana.

Zostaw komentarz