Styl życia

Uczymy dziecko oszczędzać

Napisany przez easylife

dzieckoOszczędzanie to cenna umiejętność, która w życiu Twojej pociechy z pewnością się przyda. Maluchy mają prawo do beztroskiego dzieciństwa, ale stopniowo ich wiedza na temat pieniądza i tego skąd biorą je rodzice powinna się poszerzać. Kilkoma łatwymi sposobami pokaż dziecku wartość pieniądza i to, że wszystkie dobra, które go otaczają nie spadły z nieba.Dobre nawyki
Jeżeli Twój dzieciak jest na tyle duży, że potrafi sam zapalić sobie światło lub odkręcić wodę w kranie to już czas najwyższy nauczyć go oszczędnie korzystać z tych dóbr. Gaś światło za każdym razem, gdy opuszczasz pomieszczenie i nie zostawiaj nigdy odkręconego kranu, staraj się robić to dosyć ostentacyjnie, aby utkwiło to w pamięci malucha na przykład mówiąc: „Gaszę światło!”. Zwróć dziecku uwagę, jeżeli nie dba o to i zachęć je do naśladowania Twoich zachowań, pamiętaj aby być konsekwentnym.

Wspólna rachunkowość
Starsze dziecko, znające już podstawy matematyki może pomóc Ci na przykład w porządkowaniu rachunków, zachęć je do wspólnego sortowania papierków, a z pewnością zobaczysz zdziwioną minę dzieciaka jak zobaczy, ile płacisz za prąd lub wodę. Zaproponuj ciekawą wycieczkę lub nagrodę, jeżeli rachunki zmniejszą się w przyszłym miesiącu z jego pomocą, uważaj jednak z takimi pomysłami, aby zbyt zaangażowany maluch nie zaczął rezygnować z codziennych kąpieli.

Kieszonkowe
Jeżeli uważasz, że Twoje dziecko jest już na tyle duże, że może dostawać do dyspozycji swoje własne pieniądze to zacznij to robić. Ustal konkretną kwotę, którą swobodnie będzie mógł dysponować i jej się trzymaj. Jeżeli zaobserwujesz, że dziecko świetnie gospodaruje swoimi pierwszymi pieniędzmi możesz zwiększyć kwotę i zaproponować, że wszystkie słodycze poza domem kupuje z otrzymanych pieniędzy, wtedy czekają je pierwsze decyzje związane z własnym małym budżetem.

Wartość pieniądza
Wartość pieniądza najlepiej pokazuje się dziecku proponując mu zadanie, które musi wykonać w zamian za odpowiednią nagrodę. Zadania te jednak nie mogą się pokrywać z codziennymi obowiązkami domowników, ponieważ możesz być zaskoczony, jak szybko dzieciak będzie żądał opłaty za posprzątanie własnego pokój. Jeżeli Twój samochód wymaga mycia i zwykle robisz to sam to zapytaj dzieci czy któreś z nich nie chciałoby Cię zastąpić, dodaj oczywiście że odwdzięczysz się na przykład biletami do kina lub gotówką – decyzja należy do Ciebie.

 

Zostaw komentarz