Zdrowie i uroda

Jak dbać o skórę w czasie ciąży

ciąża
Napisany przez easylife

Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety, podczas którego wiele się zmienia.

W tym niezwykłym, ale również trudnym okresie warto zatroszczyć się nie tylko o prawidłowy rozwój dziecka, ale także o siebie. Ciało kobiety jest bowiem w czasie ciąży poddawane naprawdę dużym wyzwaniom. Tylko odpowiednia pielęgnacja pozwoli mu im sprostać.

Szczególnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry w trakcie ciąży. W jaki sposób powinna wyglądać? Sprawdźmy to.

Dlaczego pielęgnacja skóry w ciąży jest tak ważna?

Ciąża to czas, podczas którego w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych, które mają wpływ na zdrowie i kondycję skóry. Gruczoły łojowe pracują znacznie wolniej co sprawia, że skóra znacznie szybciej się przesusza, jest skłonna do podrażnień oraz często swędzi i sprawia dyskomfort. Co więcej, zmiany te mogą przyczynić się do powstawania wielu poważniejszych zmian, których późniejsze usunięcie może być trudne lub nawet niemożliwe. Dlatego też każda przyszła mama powinna w szczególny sposób zadbać o swoją urodę.

Rozstępy – najpowszechniejszy problem wśród ciężarnych

Jednym z najczęstszych problemów, z którymi zmagają się ciężarne są rozstępy czyli niewielkie ale nieestetyczne blizny pojawiające się na skórze brzucha, pośladków, ud i piersi. Ich powstawanie często jest uwarunkowane genetycznie, niemniej jednak możemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się na skórze. Kluczowe znaczenie ma stosowanie preparatów z kolagenem oraz olejków od samego początku ciąży. Kosmetyki powinno się stosować dwa razy dziennie. Ich nakładanie warto połączyć z delikatnym masażem, który dodatkowo wzmocni skórę a jednocześnie pozwoli uniknąć powstawania cellulitu. Dobrym pomysłem jest również stosowanie naprzemiennych ciepłych i zimnych pryszniców, które dodatkowo pobudzą krążenia w tym samym odbudowę skóry.

Przebarwienia – w jaki sposób ich unikać?

Kolejnym problemem, z którym zmagają się kobiety w ciąży są przebarwienia, które pojawiają się nie tylko na brzuchu, ale również na skórze twarzy. Wynikać mogą one ze zmian hormonalnych, które mają miejsce w organizmie kobiety. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko ich powstawania należy przede wszystkim unikać słońca, które przyczynia się do ich powstawania. Ciężarne powinny też zrezygnować z używania perfum z dużą ilością alkoholu, który może intensyfikować zmiany. Jeśli takowe się pojawią przydatne mogą okazać się maseczki z ogórka lub cytryny.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Poza walką z pojawiającymi się problemami ciężarna kobieta powinna pamiętać o regularnym nawilżaniu i odżywianiu skóry na brzuchu. Dzięki temu zachowa ona swoją jędrność a po porodzie szybciej powróci do stanu sprzed ciąży. Dobrym pomysłem jest wykonywanie delikatnego peelingu 1-2 razy w tygodniu oraz codzienne stosowanie balsamów nawilżających. Podsumowując, w czasie ciąży skóra kobiety narażona jest na wiele zagrożeń, które mogą wpływać na jej stan również po porodzie. Odpowiednia pielęgnacja, regularne stosowanie kosmetyków dopasowanych do skóry kobiety w ciąży może jednak zmniejszyć ryzyko powstania zmian. Warto więc rozpocząć regularną pielęgnację już od początku ciąży.

Higiena na co dzień

Obecnie cały świat zmaga się z epidemią niezwykle groźnego koronawirusa, higiena w czasie ciąży wymaga szczególnej uwagi. Oprócz zachowania najwyższych zasad ochrony, warto wyposażyć się w odpowiedni żel antybakteryjny do rąk zawierający środki powierzchniowo – czynne oraz składniki łagodzące podrażnienia. Kobietom w ciąży nie zalecamy stosowania żelu z wysoką zawartością alkoholu, gdyż przy częstym stosowaniu może on negatywnie wpływać na stan skóry i powodować jej nadmierne przesuszenie oraz alergie.

Zostaw komentarz