Zdrowie i uroda

Pyłek pszczeli – właściwości prozdrowotne

pyłek pszczeli
Napisany przez easylife


O tym, że miód jest prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów, wie każdy. Warto jednak pamiętać, że niezwykłe właściwości posiada sam pyłek pszczeli (pyłek kwiatowy), który owady te zbierają z kwiatów (miód natomiast powstaje z zebranego nektaru) i w postaci małych kuleczek dostarczają do ula, aby nakarmić młode pszczoły. Dziś przyjrzymy się właściwościom pyłku pszczelego oraz jego zastosowaniu.

Pyłek pszczeli – składniki odżywcze

Pyłek pszczeli zawiera dużą ilość białka (od 13 do nawet 40% jego zawartości), a także witaminę E, C, beta-karoten oraz witaminy z grupy B. Wśród minerałów występujących w pyłku pszczelim możemy wymienić fosfor, potas, wapń, magnez, sód, żelazo, mangan, cynk oraz miedź. Ponadto znajdziemy w nim również fitohormony oraz enzymy, które bardzo korzystnie działają na metabolizm naszego organizmu. 

Pyłek pszczeli – właściwości prozdrowotne

Wiemy  już, jak bogaty jest skład pyłku pszczelego. Zobaczmy więc, jak jego spożywanie wpływa na nasze zdrowie. Przede wszystkim:

  • dzięki wysokiej zawartości białka, doskonale sprawdza się w diecie wegetariańskiej i wegańskiej, a także jako uzupełnienie diety sportowców,
  • pożywanie pyłku pszczelego sprzyja również odchudzaniu. Dodany do napoju pyłek pszczeli hamuje apetyt,
  • Pyłek kwiatowy wspomaga wzmacnianie odporności organizmu, a także przyspiesza leczenie i rekonwalescencję po przebytych chorobach,
  • Stosowanie pyłku pszczelego jest zalecane osobom cierpiącym na schorzenia wątroby, nerek, a także na nowotwory,
  • Stosowanie pyłku pszczelego rano jest doskonałym zastrzykiem energii i może być świetnym zamiennikiem kawy,
  • Pyłek kwiatowy pomaga również w detoksykacji organizmu (zwłaszcza w procesie rzucania palenia czy innych używek),
  • Pyłek pszczeli może również pomóc w leczeniu grzybicy oraz gronkowca złocistego.

Oprócz wyżej wymienionych właściwości, pyłek kwiatowy warto stosować również z uwagi na inne jego walory. Działa on przeciwzapalnie, dzięki czemu jest bardzo dobrym wsparciem w leczeniu infekcji, a także wykazuje działanie antybiotyczne. Napój z pyłkiem pszczelim wypity po intensywnym wysiłku doskonale regeneruje siły, a spożywany w czasie nauki czy pracy umysłowej poprawia koncentrację oraz pamięć. 

Niezwykle ważną właściwością pyłku pszczelego jest jego wpływ na płodność, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. 

Pyłek pszczeli – właściwości kosmetyczne

Pyłek pszczeli jest również wykorzystywany w kosmetyce, a zwłaszcza w kremach, maseczkach i balsamach nawilżających oraz regenerujących. Stosowany w kosmetykach pyłek pszczeli korzystnie wpływa na elastyczność skóry, pomaga w likwidowaniu rozszerzonych naczynek krwionośnych oraz w spłycaniu zmarszczek. Ma również korzystny wpływ na skórę trądzikową oraz łagodzenie zmian grzybiczych.

Zastosowanie pyłku pszczelego

Dzienna dawka pyłku pszczelego, jaką zaleca się stosować, to ok. 4 do 8 łyżeczek. Można go dodawać do napojów (ale nie gorących) oraz posypywać nim potrawy czy dodawać do muesli. Najlepiej spożywać go około 0,5 godziny przed posiłkiem.

Zostaw komentarz