Styl życia

Jak zrobić dobre wrażenie w 3 krokach

Napisany przez easylife

Dla nikogo nie jest tajemnicą,  że pierwsze wrażenie ma istotny wpływ na to, jak później będą nas postrzegać odbiorcy. Na co dzień nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę. To ważne szczególnie wówczas, gdy chcemy dobrze wypaść na rozmowie o pracę lub podczas pierwszej randki. Dziś podpowiemy kilka naprawdę prostych sposobów, aby zrobić dobre wrażenie już od pierwszej sekundy spotkania z nami.

Efekt aureoli

Zjawisko to jest znane w psychologii i polega na tym, iż dana osoba automatycznie postrzegana jest przez otoczenie przez pryzmat wrażenia, jakie zrobiła na odbiorcach za pośrednictwem innych cech, głównie zewnętrznych. Dla przykładu osobie uśmiechniętej przypisuje się inne pozytywne cechy, jak szczęście, zadowolenie, przedsiębiorczość itp. Z kolei osobę, która spóźni się na pierwsze spotkanie, ocenimy jako niepunktualną, leniwą, niezorganizowaną. Efekt aureoli potwierdza zatem, jak ważne jest pierwsze wrażenie, które robimy na naszych odbiorcach.

 Po pierwsze: uśmiech

Uśmiechnięta twarz to lekarstwo na każdą sytuację stresową. Dzięki niemu atmosfera momentalnie się rozluźnia,  a odbiorca z pewnością niemal automatycznie odwzajemni nasz uśmiech. Uśmiechaj się już od pierwszego momentu, gdy nawiążesz kontakt wzrokowy ze swoim rozmówcą, co jest szczególnie ważne w przypadku rozmów o pracę.

 Po drugie: kontakt wzrokowy

Zasada ta jest niezwykle ważna w przypadku każdych rozmów na podłożu biznesowym, a także w czasie ważnych spotkać o pracę. Poprzez utrzymanie kontaktu wzrokowego z naszym rozmówcą nie tylko okazujemy mu szacunek, ale przede wszystkim pokazujemy, ze mamy szczere intencje, liczymy się jego zdaniem, jesteśmy zaangażowani w rozmowę.

Utrzymuj kontakt wzrokowy zarówno, gdy słuchasz, jak i mówisz. Patrzenie w sufit, na czubki butów lub wpatrywanie się w ścianę to znak dla rozmówcy, że go lekceważymy.

  Po trzecie: postawa ciała

Mowa ciała ma ogromny wpływ na postrzeganie nas przez innych. Staraj się utrzymywać wyprostowaną sylwetkę zarówno, gdy stoisz, jak i siedzisz oraz miej głowę lekko uniesioną, co będzie świadczyć o Twojej pewności siebie. Ważne jest również, aby ciało nie było spięte, postawa zatem musi być rozluźniona, ręce powinny być swobodne, aby w razie potrzeby wspierać rozmowę odpowiednią (subtelną) gestykulacją lub żeby podać dłoń na przywitanie.

Proste, prawda? Pamiętając o tych trzech zasadach wywołasz wokół siebie pozytywny efekt aureoli, a co za tym idzie, zrobisz dobre pierwsze wrażenie na każdym ważnym spotkaniu.

Zostaw komentarz