Dla domu

Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza

Napisany przez easylife

domowy odświeżacz powietrzaKażdy z nas lubi czuć świeży zapach w swoim domu. Jednak na co dzień trudno zadbać o piękny aromat naszych wnętrz, zwłaszcza, jeśli mamy zwierzęta, czy często gotujemy. Na rynku mamy możliwość zakupu różnego rodzaju odświeżaczy powietrza w formie spray, żelu, czy olejku, dzięki którym możemy nadać naszemu mieszkaniu piękny zapach maskując nieprzyjemne zapachy.Dziś jednak chcemy Was namówić do przygotowania odświeżacza domowym sposobem.

Czy odświeżacze powietrza kupowane w sklepach są szkodliwe?

Warto pamiętać, iż odświeżacze powietrza, które zazwyczaj kupujemy posiadają w swoim składzie formaldehyd, który jest substancją szkodliwą dla naszego organizmu. Przede wszystkim formaldehyd został uznany za substancję rakotwórczą,  a także silnie alergenną oraz może wywoływać takie objawy, jak bóle i zawroty głowy, duszności, podrażnienia górnych dróg oddechowych, czy łzawienie oczu. Dla nas to mocny argument, aby zrezygnować z ich zakupu i przygotować samodzielnie naturalny i ekologiczny odświeżacz do naszych wnętrz.

Domowy sposób na odświeżacz powietrza

Samodzielne przygotowanie odświeżacza powietrza  jest proste i tanie. Dzięki temu nie tylko unikniemy kontaktu z niebezpiecznym formaldehydem, ale będziemy cieszyć się naturalną świeżością. Poniżej 3 sprawdzone pomysły na ekologiczny odświeżacz powietrza:

1. Soda oczyszczona
Wysyp na spodek lub ozdobny, dość płaski pojemniczek kilka łyżek sody oczyszczonej. Skrop proszek kilkoma kroplami olejku eterycznego o ulubionym zapachu (świetnie sprawdzają się zapachy cytrusów, morskie, waniliowe oraz leśne) i odstaw spodek w dowolne miejsce w Twoim mieszkaniu.  Soda oczyszczone wyostrza zapach, dzięki czemu Twoje mieszkanie długo będzie spowite pięknym aromatem.

2. Spray
Do przygotowania odświeżającego sprayu będziesz potrzebować ok. 1 szklankę wody, 1 łyżkę soku z cytryny, 1 łyżeczkę sody, 20 kropki ulubionego olejku eterycznego. Wszystko należy wlać do buteleczki ze spryskiwaczem i wymieszać potrząsając kilkakrotnie. Spray doskonale sprawdzi się w łazience, przedpokoju, ale również w salonie.

 3. Pomarańcza
To stary sposób na piękny aromat w naszym mieszkaniu.  Wystarczy powbijać w pomarańczę suszone goździki i podstawić owoc w dowolnym miejscu w naszym mieszkaniu.  Zapalenie świecy w pobliżu pomarańczy dodatkowo wyostrzy piękny zapach.

 

Zostaw komentarz