Zdrowie i uroda

Sól himalajska – cudowne właściwości prosto z gór

Napisany przez easylife

O tym, że należy ograniczać stosowanie soli w diecie wiemy od dawna. Wiele razy z pewnością słyszeliśmy o tym, że sól jest szkodliwa, jednak czy każda? Dziś sprawdzimy, jakie właściwości zdrowotne ma sól himalajska, która zyskuje coraz większą popularność na całym świecie.

Sól himalajska  –  pochodzenie

Jak nietrudno się domyślić, ta niezwykła sól o różowej barwie pochodzi z Himalajów i tam wydobywana jest tradycyjną metodą poprzez płukanie wodą oraz suszenie. Jednak powstała bardzo dawno, bo ok 200- 250 mln lat temu. Czemu więc zawdzięcza swą popularność? Przede wszystkim temu, iż jest ona krystalicznie czysta, gdyż w czasie, kiedy się krystalizowała, powietrze było całkowicie wolne od zanieczyszczeń.
Sól  z Himalajów o drobnocząsteczkowej strukturze zawiera w sobie ponad 80 cennych dla zdrowia minerałów!

Są to: aluminium, węgiel, wodór, lit, beryl, bor, tlen, azot, fluor, sód, krzem, magnez, fosfor, wapno, siarka, miedź, chlorek, żelazo, skand, tytan, wanad, chrom, mangan, kobalt, nikiel, cynk, gal, german, arsen, selen, brom, rubid, stront, itr, cyrkon, niob, molibden, srebro, ruten,  rod,  antymon, kadm, ind, cyna,  tellur, jod, cez, bar,  cer, prazeodym, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb, wolfram, lutet, hafn, tantal,  ren, osm, iryd, lantan, platyna, złoto, tal, rtęć, ołów, bizmut, polon, aktyn, astat, frans, pallad, rad,  tor, protaktyn, uran, neptun i pluton.

Sól himalajska  – właściwości

Sól himalajska ma szereg cennych dla zdrowia właściwości.  Nic więc dziwnego, że wykorzystywana była już tysiące lat temu.  Co zatem „potrafi” sól himalajska?

– reguluje poziom wody w organizmie, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie wszystkich organów,
–  doskonale wpływa na układ oddechowy, zapobiegając przed jego chorobami oraz łagodząc bóle zatok, gardła,
–  chroni przed skurczami mięśni, dlatego szczególnie polecana jest sportowcom,
– pomaga zwalczyć cellulit,
– chroni przed chorobami reumatycznymi oraz artretyzmem,
– chroni przed powstawaniem kamieni w pęcherzyku żółciowym,
– reguluje ciśnienie krwi,
–  oczyszcza jelita oraz cały organizm z toksyn,
– wspomaga leczenie chorób skóry, w  tym atopowego zapalenia skóry,
– wzmacnia i odtruwa organizm, poprawia odporność i chroni przed infekcjami,
– pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową,
–  leczy schorzenia sfer intymnych.


Sól himalajska – zastosowanie

Tę niezwykłą sól możemy stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Świetnie sprawdza się bowiem w kulinariach, zamiast zwykłej soli, ale również jako produkt w terapiach zdrowotnych oraz kosmetyce.

Picie solanki

Najczęściej sól himalajską stosuje się pijąc solankę. W celu odtrucia organizmu codziennie pijemy szklankę solanki: do 250 ml wody dodajemy 1 łyżkę roztworu nasyconego soli himalajskiej.  Uwaga: roztwór nasycony soli uzyskujemy w następujący sposób: do ciepłej wody wsypujemy sól i mieszamy, aby się rozpuściła. Dosypujemy sól do wody aż do momentu, gdy sól przestanie się rozpuszczać – to właśnie jest roztwór nasycony.

Kąpiele solankowe

Kąpiele z solą himalajską mają szerokie zastosowanie lecznicze. Są doskonałym sposobem na regenerację mięśni po wysiłku fizycznym, wzmacniają organizm, odtruwają i wspomagają leczenie przeziębień.

Kąpiel solna ma również właściwości upiększające  oraz łagodzące dolegliwości skórne (atopowe zapalenie skóry, nadmierna suchość skóry). Do wanny z ciepłą wodą (najlepiej, aby miała ona temperaturę ok. 37 stopni C) wlewamy roztwór soli himalajskiej (1 kg soli na 4 litry wody). W kąpieli spędzamy ok. 30 minut, jednak pamiętajmy, aby tego czasu nie przekraczać. Osoby posiadające problemy z krążeniem powinny skonsultować z lekarzem możliwość korzystania z  kąpieli solankowych.

Płukanki solankowe

Sól himalajska jest również często stosowana w postaci płukanek. Przy bólu gardła płuczemy je 3 razy dziennie płukanką 1 szklanki wody z 1 łyżką stołową soli. Płukankę z roztworu soli himalajskiej możemy również stosować w przypadku kataru i zatkanego nosa oraz przy infekcjach ucha.

Okłady z soli himalajskiej

Solanką możemy również przecierać stopy w przypadku grzybicy, skórę cierpiącą na łuszczycę,  trądzik, czy w formie okładów na opuchniętą i zmęczoną twarz.  Roztwór z soli himalajskiej możemy również dodawać do domowych maseczek, a samą sól zmieszaną z oliwą lub olejem kokosowym można stosować jako peeling do twarzy.

Gdzie kupić sól himalajską

Sól tę oferuje coraz więcej sklepów. Warto wybierać te ze zdrową żywnością, w tym również sklepy internetowe. Cena 1kg soli waha się w granicach 6-10 zł nie licząc kosztów wysyłki. W supermarketach i delikatesach możemy również nabyć sól himalajską w małych opakowaniach lub słoiczkach, jednak ich koszt jest wówczas dużo większy.


4 komentarze

  • No właśnie to gdzie można kupić tą sól himalajską? W jakimś normalnym, w sensie stacjonarym sklepie jest?

    • Niestety nie widziałam w zadnych malych osiedlowych sklepikach…ale ta sól jest w kazdym większym supermarkecie,hipermarketach.(auchan,real,leclerc).
      Czasami w promocji tam bywa za okolo 3zł (50% ceny).

  • Ja używam stale soli himalajskiej. przekonała mnie do tego znajoma, która od lat jej używa i cieszy się świetnym zdrowiem. zastanawiam się tylko, czy takie zamawiane na allegro to faktycznie są prosto z Himalajów, anie z jakiejś podmiejskiej fabryki 🙂

Zostaw komentarz