Świeże produkty mają to do siebie, że ich termin przydatności jest bardzo krótki. Codziennie wyrzucamy z lodówki kilogramy jedzenia z poczuciem winy, że znowu „tyle się marnuje”. Zamiast zjadać podpsute albo wyrzucać to, co przecież wczoraj było jeszcze dobre sprawdź jak sprawić żeby Twoje produkty przetrwały dłużej świeże i smaczne.
1. Przetrzymuj cebule w… pończochach. Wkładaj pojedyncze bulwy do pończochy a następnie zakręcaj między każdą supełek, w ten sposób cebula przetrwa nawet 8 miesięcy. Nigdy nie przechowuj też cebuli razem z ziemniakami, zepsuje się wtedy o wiele szybciej.
2. Jak przechowywać zioła? Delikatne, takie jak bazylia, natka pietruszki, kolendra przechowuj w lodówce, w słoiku z wodą, lub doniczce z ziemią owinięte plastikową reklamówką. Zabezpiecz całość związując na dole gumką recepturką. Zioła takie jak oregano, tymianek, czy rozmaryn możesz zamrozić w oliwie z oliwek korzystając z tacki do robienia lodu. Oliwa przesiąknie ziołami, a przygotowane w ten sposób kostki mogą posłużyć zamiast zwykłego oleju jako aromatyczna baza do usmażenia mięsa.
3. Jeśli po obiedzie została Ci sałata, przed przykryciem miski folią spożywczą umieść pod nią papierowy ręcznik. Wchłonie on wilgoć, która sprawia, że sałata tak szybko się psuje. Przechowywana w lodówce w ten sposób przetrwa nawet tydzień.
4. Ziemniaki przechowuj z jabłkami, to powstrzyma je przed wypuszczaniem kiełków. Z drugiej strony, jedno zepsute jabłko, może zepsuć cały koszyk.
5. Aby banany nie robiły się tak szybko czarne, oddziel je od siebie, pojedynczo przetrwają nawet ponad dwa tygodnie. Jeśli chcesz trzymać je w pęczku owiń końcówki aluminiową folią, przyniesie to taki sam efekt.
6. Jeśli chcesz aby ser nie wysychał tak szybko, posmaruj jego brzegi masłem. W lodówce przechowuj go owiniętego w papier i włożonego do foliowego worka w najcieplejszym miejscu np. szufladzie.
7. Seler, brokuły albo sałatę owiń aluminiową folią przed włożeniem do lodówki. Dłużej pozostaną chrupiące.
8. Grzyby przechowuj w papierowych torbach. W plastikowych siatkach bardzo szybko wilgotnieją, psują się i pokrywają pleśnią.
9. Aby chleb dłużej zachował świeżość przechowuj go w paczce z… kawałkiem selera. Wilgoć warzywa chroni chleb przed wysychaniem, dzięki czemu dłużej pozostaje miękki i świeży.
10. Zapamiętaj, że w temperaturze pokojowej lub komórce powinieneś przechowywać: awokado, nektarynki, cytrusy, czosnek, kiwi, gruszki, brzoskwinie, śliwki, ananasa, ziemniaki i cebulę. Niższej temperatury wymagają za to: jabłka, fasola, jagody, brokuły, kapusta, marchewka, kalafior, seler, wiśnie, kukurydza, ogórek, bakłażan, imbir, winogrona, grzyby i cukinia.
11.Sprzątaj w swojej lodówce. Kiedy coś się w niej zepsuje zostawia po sobie całe stada bakterii, które przenoszą się na inne produkty. To nie tylko powoduje szybsze psucie się produktów i brzydki zapach, ale jest także groźne dla twojego zdrowia.