Styl życia

Jakich błędów unikać wybierając drogi prezent

luksusowe marki
Napisany przez easylife

Chęć podarowania drugiej osobie drogiego prezentu może budzić wiele obaw. W końcu prezent powinien wywołać u osoby obdarowanej radość, miłe zaskoczenie, być dowodem naszego zaangażowania, a nie zakłopotania. Jeśli decydujemy się na zakup drogiego prezentu, warto wcześniej dobrze się do tego przygotować, aby podarunek wiązał się wyłącznie z pozytywnymi emocjami. Sprawdźmy, czego unikać kupując kosztowny prezent.

Więź i relacje

Ten aspekt okazuje się być kluczowym przy wyborze drogiego prezentu. Jeśli osoba, którą chcemy obdarować, jest nam bardzo bliska, łączą nas z nią więzi rodzinne,drogi prezent nie będzie niczym niestosownym, jednak pod kilkoma warunkami:

  • Prezent wręczany jest z powodu ważnej okazji: zakończenia szkoły, uzyskania ważnego tytułu zawodowego, urodzin, okrągłej rocznicy czy ślubu. W takich sytuacjach chcemy przecież wyróżnić obdarowywaną osobę, nagrodzić ją lub podkreślić znaczenie i doniosłość danego wydarzenia.
  • Zakup prezentu nie spowodował pogorszenia się naszej sytuacji materialnej. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku, gdy osoba obdarowywana może mieć świadomość, że tak drogi prezent nie jest w naszym przypadku standardem i z pewnością pochłonął znaczną część naszego budżetu.
  • Jeśli prezent został sfinansowany za pomocą wieloletniego kredytu lub pożyczki (np. zakup mieszkania dla dziecka), należy uprzedzić o naszych planach osobę, którą chcemy obdarować, gdyż postawienie jej przed faktem dokonanym w takiej sytuacji może okazać się przyczyną nieporozumień czy nawet kłótni.
  • Wręczenie drogiego prezentu osobie niezamożnej, dla której cena podarunku może być zbliżona do jej miesięcznych zarobków lub, co gorsze, nawet je przekraczać! Nawet jeśli dla nas nie był to odczuwalny wydatek, taki prezent może wywołać zażenowanie, gdyż obdarowany lub obdarowana będą czuć obowiązek odwzajemnienia się równie kosztownym prezentem.

Jak wybierać drogi prezent?

Oczywiście istnieje wiele sytuacji, w których drogi prezent może wywołać odwrotny do zamierzonego. Jeśli jednak wybierzemy go pamiętając o poniższych zasadach, z pewnością uda nam się sprawić miłą niespodziankę i pozytywny jej odbiór. Oto kilka sprawdzonych pomysłów, jakich błędów unikać wybierając kosztowny podarunek:

  • Zdecyduj się na drogi prezent tylko wówczas, gdy jest ku temu odpowiednia okazja, a twój drogi prezent nie będzie jedynym w tym przedziale cenowym,
  • Wybieraj na prezent luksusowe marki, które wyróżniają się jakością, nawet jeśli będzie to coś drobnego. Lepiej kupić dyskretny drobiazg renomowanego producenta niż kosztowny, rzucający się w oczy gadżet wątpliwej jakości czy nieznanej marki.
  • Jeśli masz uzasadnione obawy, że osoba obdarowywana może poczuć się skrępowana otrzymaniem drogiego prezentu, wyjaśnij jej swoje intencje oraz powód wręczenia tak kosztownego upominku, aby jasno wybrzmiało, że nie oczekujesz odwdzięczenia się również drogim podarunkiem.
  • Nie wręczaj drogiego prezentu bez okazji osobie, z którą łączą cię jedynie relacje biznesowe lub z którą wiążesz plany zawodowe, gdyż może być to odebrane jako forma przekupstwa.
  • Nie kupuj drogiego prezentu kierując się wyłącznie swoim gustem. Jeśli już chcesz podarować drugiej osobie taką kosztowność, znajdź coś, co będzie odpowiadało jej osobowości lub było przedmiotem jej marzeń.Jeśli więc wiesz, że, przykładowo, kobieta, dla której wybierasz prezent, jest wielką fanką Prady, a ty zdecydowanie bardziej gustujesz  kolekcji Dior, zakup torebki włoskiego producenta będzie strzałem w dziesiątkę.

Kierując się powyższymi zasadami przy wyborze drogiego prezentu z pewnością nie narazimy się na negatywną reakcję czy zażenowanie obdarowywanej osoby, a nasz podarunek, choć kosztowny, sprawi ogromną radość nie tylko jej, ale również nam.

Zostaw komentarz