Styl życia

XBOX GOLD czy PSN?

playstation
Napisany przez easylife

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, która z ofert jest najlepsza, gdyż sytuacja zmienia się z miesiąca na miesiąc, a i gusta użytkowników są różne. W tym artykule zaprezentujemy tytuły udostępnione w usługach abonenckich od stycznia do kwietnia 2019 roku. Pozwoli to na zobrazowanie tendencji udostępnianych gier w ramach pakietów przez Microsoft i Sony.

Na rynku gier wideo panuje wieloletnia batalia dotycząca wyższości jednego sprzętu nad drugim. W latach 90 i na początku XX wieku dyskusje rozgrywały się głównie  pomiędzy posiadaczami komputerów klasy PC oraz zagorzałymi zwolennikami dynamicznie rozwijającego się rynku konsol do gier. Wraz z upływem lat dylematy związane z wyborem najlepszego sprzętu do grania zaczynają przechodzić do lamusa, a producenci gier dbają, aby gry wychodzące na poszczególne platformy były odpowiednio zoptymalizowane. Często też świadomie nie wypuszczają nowej gry na daną platformę, gdyż wiązałoby się to z dużą falą krytyki wśród użytkowników. Przykładem mogą być strategie czasu rzeczywistego (RTS), które po prostu nie sprawdzają się na konsolach z prostej przyczyny – braku myszy.

Nowa era, wręcz rewolucja rozpoczęła się w listopadzie 2002 roku, kiedy to XBOX ogłosił premierową usługę abonamentową Microsoft XBOX LIVE, dzięki której użytkownicy otrzymali możliwość grania w sieci oraz comiesięczną porcję “darmowych” gier. Alternatywą dla XBOX-a okazała się usługa konkurencyjnej konsoli Sony PlayStation 3 o nazwie PlayStation Network, która weszła do użytku w 2006 roku. Od tej pory duża część użytkowników gier wideo przeniosła się z komputerów na konsole, rozpoczynając dyskusję “co lepsze – PlayStation czy XBOX?”

Oprócz porównywania ofert exclusiv-ów (gry wydawane wyłącznie na jedną z platform), użytkownicy zaczęli się kierować korzyściami płynącymi z usług abonamentowych oferowanych przez Sony i Microsoft. Na comiesięczne premiery darmowych produkcji gracze wyczekują z wypiekami, powodując u nich sinusoidalne wahania nastrojów.

Jak widać powyżej obie oferty zdają się być interesujące, porównajmy zatem koszty obu usług oraz rynkowe ceny gier:

Roczny pakiet PSN to koszt 240zł, natomiast GOLD to 178zł.

Wartość gier to w przypadku PS4 około 1500zł, natomiast XBOX to  około 1000zł

Jak widać powyżej, o ile same gry to kwestia gustu, to pojedynek pod względem ekonomii wygrywa Sony, oferując za każdą wydaną złotówkę o ponad 2 złote więcej niż w przypadku XBOX GOLD.

Warto jednak zaznaczyć, że cena to nie wszystko, a i repertuar w ciągu następnych 8 miesięcy może spowodować odwrócenie powyższych statystyk.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem Creditstar.pl – pożyczki online

Zostaw komentarz