Zdrowie i uroda

Jakie właściwości lecznicze ma porost islandzki?

porost islandzki
Napisany przez easylife

Porost islandzki zwany niekiedy także tarczownicą lub mchem islandzkim to roślina typowa przede wszystkim dla klimatu chłodniejszego. To swego rodzaju kępki osiągające do 8 cm wysokości, które lubią glebę piaszczystą, ale porastają również skały czy pnie.

Właściwości lecznicze porostu islandzkiego zapewnia przede wszystkim plecha, która jest źródłem soli mineralnych (jodu, miedzi i krzemu), węglowodanów oraz kwasów porostowych. Wykazuje silne właściwości bakteriostatyczne. Ponadto działa wykrztuśnie i przeciwkaszlowo, przeciwzapalnie, wzmacniająco i antybakteryjnie. Normalizuje działanie układu pokarmowego, poprawia trawienie zwiększając produkcję śliny. Wykazuje również działanie odkwaszające, oczyszczające i moczopędne.

Porost islandzki stosowany jest w leczeniu wielu chorób układu oddechowego, grypy i przeziębienia, chorób układu pokarmowego m.in. wrzodów, stanów zapalnych i zatruć różnego rodzaju. Wykorzystuje się go do łagodzenia objawów choroby lokomocyjnej, a także przy zaburzeniach miesiączkowania czy problemach z tarczycą. Najczęściej stosuje się go w formie naparów i nalewek. Niekiedy bywa też składnikiem maści na trudno gorące się rany lub płukanek stosowanych w przypadku łuszczycy i wyprysków skórnych.

Okazuje się, że porost islandzki ma swoje zastosowanie także w kosmetologii jako składnik maseczek, kremów, toników czy dezodorantów. Wykazuje bowiem właściwości odmładzające, nawilżające oraz oczyszczające. Skutecznie łagodzi wszelkie podrażnienia. Przez wielu lekarzy uważany jest za środek wspomagający leczenie nowotworów. Wynika to z obecności w jego składzie licheniny, która ma właściwości antynowotworowe. Składniki czynne zmuszają układ immunologiczny do wytężonej pracy na rzecz obrony organizmu. W aptekach porost najczęściej dostępny jest w formie tabletek i syropów.

Zostaw komentarz