Zdrowie i uroda

Kuchnia w stylu skandynawskim – jak zaaranżować?

kuchnia skandynawska
Napisany przez easylife

Urządzanie kuchni w stylu skandynawskim stało się aktualnie bardzo popularne. Styl ten łączy w sobie funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem.

Ściany i podłogi w skandynawskiej kuchni

Kuchnia skandynawska jest wyposażona w jasne, drewniane podłogi, często pomalowane na biało. Czasem zamiast takich podłóg umieszcza się płytki w kuchni, które również są jasne i bez wzorów, aby możliwe było do nich dopasowanie pozostałej części elementów. Płytki są wybierane ze względu na wilgotność, jaka jest zawsze obecna w kuchni. Drewno pod wpływem wody zwyczajnie się niszczy.

Meble skandynawskie

W skandynawskich kuchniach przeważają drewniane szafki i blaty, rzadko spotykane są inne materiały. Dzieje się tak, ponieważ styl ten kładzie duży nacisk na naturalność. Wyjątkiem są blaty, które mogą być też czasem kamienne. Szafki kuchenne są zazwyczaj pomalowane na biało, ewentualne w odcieniach jasnych pasteli i szarości. Ważne jest to, że w stylu tym szczególną uwagę zwraca się na praktyczność. Stąd też każdy mebel umieszczony w kuchni powinien być duży, pojemny, z dużą ilością półek.

Dodatki

Dodatki spełniają szczególną funkcję w kuchniach skandynawskich. Dzieje się tak, ponieważ ożywiają one białą przestrzeń. Często w kuchniach skandynawskich umieszczane są liczne koszyki barwione na kolor biały albo jasno beżowy. Ponadto na półkach umieszczane są drewniane ozdoby, a także pojemniki na pieczywo, czy też różnego rodzaju przyprawy. Mają one rzeźbione napisy, czy różne obrazki.

Oświetlenie

W kuchni skandynawskiej szczególną rolę spełnia oświetlenie. Przede wszystkim liczy się światło naturalne. Charakterystyczne są więc duże okna, które dopuszczają do pomieszczenia duże ilości światła dziennego. Oprócz tego ważne jest również oświetlenie sztuczne. W kuchni powinno znajdować się oprócz oświetlenia podstawowego, również dodatkowe. Świetnie sprawdzają się listwy LED, które dodatkowo oświetlają kuchnię i umożliwiają korzystanie z niej, kiedy na dworze staje się już ciemno, a podstawowa lampa jest zbyt intensywna i razi w oczy.

Zostaw komentarz