Styl życia

Kujawy – kraina przygodą płynąca…

kujawy
Napisany przez easylife

Pałuki, Ziemia Chełmińska i Dobrzyńska a przede wszystkim Kujawy, to miejsca polecane każdemu, kto poszukuje pomysłu na wypoczynek podczas weekendu majowego lub wakacji. Województwo kujawsko – pomorskie jest świetnie skomunikowane z resztą kraju, posiada doskonałą infrastrukturą turystyczną, jest zasobne w skarby przyrody ożywionej oraz bezcenne obiekty kultury materialnej.

 

Tu się wszystko zaczęło

W okresie kształtowania się państwowości polskiej Kujawy należały do państwa Polan i Goplan. Dzisiaj w wielu miejscowościach można spotkać pamiątki świadczące o bogatej historii tych ziem. Aby poczuć ten klimat warto odwiedzić Kruszwicę nad jeziorem Gopło i wejść na wieżę, w której myszy zjadły legendarnego króla Popiela albo podziwiać kunszt romańskich budowniczych oglądając kolegiatę pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła w tym samym mieście. Kolegiata kruszwicka pochodząca z pierwszej połowy XII wieku jest najlepiej zachowanym zabytkiem sztuki romańskiej w Polsce i jednym z najcenniejszych obiektów sakralnych tego typu w Europie.

Jeśli ktoś chce poznać historię jeszcze wcześniejszą, to powinien rozpocząć zwiedzanie od Biskupina – wsi położonej na sąsiadujących z Kujawami Pałukami. Największą atrakcją Biskupina jest skansen archeologiczny – osada z okresu łużyckiego, w której pieczołowicie odwzorowano budowle sprzed niemal pięciu tysięcy lat. Zwiedzający osadę mają możliwość dowiedzieć się wszystkiego na temat życia dawnych mieszkańców Biskupina dzięki bogatej wystawie w Muzeum Archeologicznym.

Do osady najlepiej dojechać kolejką wąskotorową. Przejazd na trasie Żnin – Wenecja – Biskupin trwa 55 minut i kosztuje około 10 zł.
Po zwiedzeniu osady warto się posilić w jednym z wielu punktów gastronomicznych położonych w pobliżu – każdy znajdzie coś dla siebie i na miarę swoich możliwości finansowych – od tanich dań typu street food do droższych i bardziej wyszukanych dań restauracyjnych.

Potęga tężni

Nie ma wątpliwości, że atrakcje Kujaw związane są z położeniem geograficznym oraz zasobami naturalnymi. Województwo kujawsko – pomorskie to liczne ośrodki wypoczynkowe i sanatoria usytuowane w uzdrowiskach, głównie w Inowrocławiu i Ciechocinku. Czyste powietrze, lecznicze wody mineralne oraz termalne przyciągają tysiące kuracjuszy.
Inowrocław i Ciechocinek mają najbogatszą infrastrukturę noclegową – planując pobyt na Kujawach warto jedno z tych miast obrać jako bazę wypadową.
Na pewno jednym z punktów wycieczek po okolicy powinien być Toruń.

 

Nie tylko pierniki

Toruńskie Stare i Nowe Miasto to obiekty od 1997 roku wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Warto zwiedzić ratusz staromiejski, katedrę św. Jana Chrzciciela, Krzywy Dom, piękne kamienice a wśród nich Dom Mikołaja Kopernika – najbardziej znanego mieszkańca Torunia.

Zwiedzając Stare Miasto łatwo trafić do Muzeum Piernika. To nietypowe miejsce, w którym zwiedzający nie tylko mogą dotykać wszystkich eksponatów, ale jeszcze dodatkowo sami wypiekają pierniki metodami sprzed wieków. Miejsce polecane szczególnie rodzinom z dziećmi oraz wycieczkom szkolnym!

Dla spragnionych wypoczynku i dobrego jedzenia Stare Miasto w Toruniu ma w ofercie kilkaset miejsc, gdzie można dobrze i niedrogo zjeść. Warto spróbować regionalnych dań z gęsiny lub ze schabu albo tradycyjnego żuru kujawskiego.

Współcześni, niezwykle gościnni mieszkańcy Kujaw, to ludzie nowocześni i postępowi, którzy krocząc śmiało do przodu myślami są w latach minionych. Odwołując się do przeszłości i wykorzystując osiągnięcia poprzednich pokoleń Kujawianie budują wspaniałą przyszłość dla siebie i swoich dzieci a tym całym bogactwem kulturowym regionu chętnie dzielą się z przybywającymi tłumnie turystami z całego świata. Warto dołączyć do nich i zaplanować kilkudniowy wypad na Kujawy.
Województwo kujawsko – pomorskie zaprasza!

1 komentarz

  • Kujawy moje marzenie! dla mnie to niemal tak egzotyczny region jak jakie bałkany co nammniej 🙂

Zostaw komentarz