Zdrowotne

Majtki chłonne i pieluchomajtki, czyli jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

Napisany przez easylife

Nietrzymanie moczu to problem ciągle wstydliwy, do którego wiele osób nie przyznaje się nawet w gabinecie lekarskim. Tymczasem dziś dostępnych jest wiele metod leczenia, które są w stanie temu zaradzić. Istnieją też różne środki higieniczne takie jak: majtki chłonne czy pieluchomajtki, które umożliwiają prowadzenie normalnego trybu życia nawet z takimi dolegliwościami. Jakie są najczęstsze przyczyny i rodzaje nietrzymania moczu? Jak sobie radzić na co dzień?

 

 

Nietrzymanie moczu bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Choć najczęściej występuje u osób starszych, to niestety może pojawić się i u tych młodszych. Dolegliwość ta nigdy nie jest chorobą samą w sobie. Jest ona zawsze skutkiem innych nieprawidłowości lub procesów chorobowych, które toczą się w organizmie. Z tego właśnie względu zawsze trzeba poszukiwać przyczyn nietrzymania moczu, bo wiele z nich można skutecznie leczyć. Bezpośrednie powody nietrzymania moczu najczęściej różnią się w zależności od grupy wiekowej, w której występują. U osób młodych są to najczęściej stany pourazowe. U młodych kobiet nietrzymanie moczu jest najczęściej skutkiem ciąży i porodów. U osób starszych nietrzymanie moczu towarzyszy chorobom neurodegeneracyjnym, otępiennym czy nowotworowym. Z kolei przyczynami, które występują u wszystkich bez względu na wiek, są: cukrzyca, nadwaga, otyłość lub uwarunkowania genetyczne.

Rodzaje nietrzymania moczu

Wyróżnia się trzy podstawowe typy nietrzymania moczu. Pierwszy z nich to wysiłkowe nietrzymanie moczu, które zwykle spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy. Mocz wycieka niekontrolowanie w czasie wysiłku fizycznego, gdy rośnie ciśnienie w jamie brzusznej. Zdarza się to nawet podczas kaszlu czy kichania.

Drugim rodzajem nietrzymania moczu jest to z naglącym parciem. Tu przyczyną jest nadmierna lub po prostu nieprawidłowa aktywność mięśni pęcherza. Potrzeba oddania moczu jest tak nagła i silna, że nie można jej powstrzymać. Może się to zdarzać w każdej chwili – i w dzień, i w nocy.

Istnieje też nietrzymanie moczu powodowane przepełnieniem pęcherza. Jego przyczyną jest najczęściej przeszkoda w odpływie moczu z pęcherza. Ten typ najczęściej występuje u mężczyzn, którzy borykają się z powiększoną prostatą.

Majtki chłonne, pieluchomajtki, a przede wszystkim wizyta u lekarza

Gdy wystąpi nietrzymanie moczu, pierwsze kroki należy skierować do lekarza rodzinnego, a ten albo sam zaradzi problemowi, albo skieruje pacjenta do lekarza specjalisty. Zawsze trzeba dążyć do ustalenia faktycznej przyczyny takiego stanu rzeczy.

W okolicznościach nietrzymania moczu warto sięgać po środki higieniczne, które w stanach lekkich i umiarkowanych przywracają możliwość normalnej aktywności. Takimi środkami są majtki chłonne, a w bardziej zaawansowanych stanach pieluchomajtki.

Pacjenci, którzy borykają się z ciężką postacią nietrzymania moczu i są osobami leżącymi, powinni sięgać po pampersy dla dorosłych, bo to one zapewnią im najwyższy komfort.

Zostaw komentarz