Dom i wnętrze

Zakup sprzętu AGD do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Napisany przez easylife

W trakcie remontu kuchni zawsze nadchodzi taki moment, w którym musimy zdecydować się na sprzęt AGD. Wybór nie jest łatwy. Sprzęt AGD musi być nie tylko ładny, pasujący do wystroju naszej kuchni, ale przede wszystkim musi być funkcjonalny. Jak wybrać sprzęt AGD, by służył nam długie lata?

Podejmując decyzje o zakupie sprzętu AGD musimy najpierw zastanowić się, czy chcemy sprzęt do zabudowy, czy wolno stojący. Każde z tych rozwiązań ma plusy i minusy. Sprzęt do zabudowy jest droższy od wolno stojącego, za to jest niewidoczny, dzięki czemu kuchnia tworzy całość kompozycyjną. Sprzęt do zabudowy za to jest bardziej kłopotliwy w przypadku awarii.

Na co zwrócić uwagę wybierając lodówkę?

Szukając lodówki musimy pamiętać, że najważniejsza jest klasa energetyczna. Lodówki z najwyższą klasą energetyczną (A +++, A++, A+) będą droższe, ale ich koszt na pewno zwróci się w czasie eksploatacji. Jest to jeden z tych elementów, na których nie warto oszczędzać.

Wybierając lodówkę musimy również zastanowić się, jakie powinna mieć wymiary, jak dużego zamrażalnika potrzebujemy. Wszystkie te czynniki zależą od wielkości rodziny oraz od tego, jak dużo gotujemy.

Ceny lodówek uzależnione są przede wszystkim od ich wielkości oraz klasy energetycznej. Lodówkę, która ma 185 cm, o klasie energetycznej A++ możemy kupić już za około 1400 złotych. Klasa A+ będzie kosztowała około 1100 złotych, a klasa A+++ to koszt około 1900 złotych.

Jak wybrać kuchenkę?

Pierwsze pytanie, które musimy sobie zadać kupując kuchenkę to pytanie, czy poszukujemy kuchni gazowej, elektryczno – gazowej, czy indukcyjnej?

Nadal najpopularniejszymi kuchenkami są kuchnie gazowe. Czy znaczy to, że są najlepsze? Na pierwszy plan wysuwa się tu koszt użytkowania. Gaz jest najtańszym paliwem. Koszty zakupu kuchenki gazowej zaczynają się już od 600 – 700 złotych. Mankamentem kuchenki gazowej jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Gaz jest po prostu niebezpieczny.

Połączeniem tradycji i nowoczesności są kuchenki gazowo – elektryczne. Najczęstszym połączeniem jest gazowa płyta i elektryczny piekarnik. Koszt takich kuchenek rozpoczyna się już od 900 złotych.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem są kuchenki indukcyjne. Uznane są za najbardziej wydajne, a jednocześnie sprzyjają ochronie środowiska. Jednocześnie są najbezpieczniejsze, co ma ogromne znaczenie, gdy w domu są małe dzieci.

Największym mankamentem kuchenki indukcyjnej jest koszt jej zakupu. Najtańsze kuchenki to koszt 1500 – 1700 złotych.

Na co zwrócić uwagę wybierając piekarnik?

Decydując się na meble do zabudowy oddzielnie kupujemy płytę grzewczą i piekarnik. Piekarniki elektryczne charakteryzują się większą ilością funkcji niż tradycyjne piekarniki gazowe. Możemy wybrać funkcję grilla, termoobieg, czy zdecydować się na grzałkę górna bądź dolną.

Poszukując sprzętu AGD warto pamiętać, że ma on nam służyć wiele lat. Przed zakupem warto poznać opinie internautów na temat danego sprzętu. Ważny jest też czas gwarancji, jakiej udziela nam producent. Warto również zastanowić się nad ilością funkcji jaką zawiera sprzęt AGD. Czy wszystkich będziemy potrzebowali? Musimy pamiętać, że ilość funkcji ma ogromny wpływ na cenę sprzętu AGD.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem doportfela.pl

Zostaw komentarz