Zdrowie i uroda

Nowalijki dla zdrowia i urody

nowalijki
Napisany przez easylife

nowalijkiZimą, na skutek diety ubogiej w warzywa i owoce, nasz organizm cierpi na niedobór witamin i minerałów. Wraz z nastaniem wiosny mamy coraz więcej okazji, aby włączyć do diety naturalne produkty dostarczające nam niezbędnych składników, dzięki którym odzyskamy witalność, zdrowie i piękny wygląd.

Zanim jednak w naszym ogródkach lub na targu pokażą się nowalijki, warto pomyśleć o stworzeniu małego ogródkach w domowych warunkach. Doskonałym pomysłem będzie zasianie rzeżuchy, która ma stosunkowo małe wymagania w stosunku do ogromnego bogactwa witamin i minerałów w niej zawartych.

Z powodzeniem możemy również posadzić cebulkę, która ma wiele właściwości zdrowotnych: pomaga zwalczać infekcje grzybicze, przyspiesza leczenie przeziębienia. etc.  Zielona cebulka doskonale pasuje jako dodatek do kanapek, czy twarożku.

Natomiast już w marcu możemy się spodziewać rzodkiewki, będącej doskonałym źródłem witamin oraz takich minerałów, jak potas, magnez, fosfor i żelazo. Dosyć wcześnie w ogrodzie pojawia się seler, który świetnie wspomaga oczyszczanie organizmu, ma pozytywny wpływ na układ trawienny oraz odpornościowy. Ponadto zawiera witaminę C oraz witaminy z grupy B. Kwiecień jest z kolei sezonem sałaty, która zawiera magnez, żelazo, wapń i potas oraz wiele innych mikroelementów.

W tym czasie pojawia się także marchew , bogata w witaminy z grupy B, witaminę C i inne, jak również kwas foliowy, pektyny, czy kwas jabłkowy, cebuli, czy selera, a w kwietniu – sałaty, buraczków, marchwi, czy pietruszki.

Nowalijki świetnie nadają się do przygotowania lekkich i smacznych sałatek. Pamiętajmy jednak o tym, aby dokładnie myć je przed spożyciem oraz nie przechowywać w folii, gdyż jest to przyczyną powstawania szkodliwych azotynów.