Choć wiosna kojarzy się zazwyczaj z pięknym , słonecznym okresem i przyrodą budzącą się do życia to jednak nie każdy może w pełni cieszyć się tą niezwykłą i długo wyczekiwaną porą. Dla alergików wiosna może być istnym koszmarem.
Alergia uznawana jest za chorobą cywilizacyjną. „Jest to wyjątkowo uciążliwa choroba atakująca osoby w każdym wieku. Wiosną szczególnie mamy do czynienia z alergią na pyłki roślin, czyli tzw. alergią sezonową (alergia wziewna).
Tego typu alergia spowodowana jest pyleniem roślin, które u alergika takie dolegliwości, jak puchnięcie oczu, łzawienie i zapalenie spojówek, kichanie, bóle głowy, przekrwienie błon śluzowych, świąd i wiele innych. Objawy te mają duże nasilenie, przez co często uniemożliwiają choremu normalne funkcjonowanie.
Do najbardziej pylących roślin i zarazem wywołujących najbardziej intensywne dolegliwości zaliczyć można brzozę, olchę, leszczynę, pokrzywę zwyczajną, lebiodę, czy babkę zwyczajną.
W marcu alergicy są narażeni na pylenie drzew takich jak olcha i leszczyna, w kwietniu następuje kulminacja pylenia brzozy, natomiast w maju zagrożeniem są pyłki szczawiu, pokrzywy, sosny oraz traw.
Obecnie alergię leczy się poprzez immunoterapię, jednak leczenie wymaga wcześniejszego wykonania testów alergicznych, a następnie przyjmowania leków nieraz przez kilka lat.
Jak przeżyć alergię wiosenną?
Przede wszystkim należy unikać kontaktu z roślinami pylącymi. Zrezygnujmy ze spędzania czasie na świeżym powietrzu w wietrzne dni. Najlepiej wybierać się na spacery po deszczu, gdy pyłki opadają na ziemię.W okresie pylenia nie powinno się otwierać okien, gdyż pyłki nawet przy lekkim wietrze mogą dostać się do środka.
Jeśli spędzamy czas na zewnątrz, koniecznie wkładajmy okulary przeciwsłoneczne, które przynajmniej częściowo ochronią nas prze przedostawaniem się pyłków do naszych oczu. Warto również mieć przy sobie krople do oczu, które pomogą nam „wypłukać” pyłki. Wszelkie wyjazdy, wycieczki planujmy z dala od obszarów wiejskich, porośniętych trawami, przy łąkach i lasach.
Jeśli nasze dolegliwości są wyjątkowo silne, możemy udać się do lekarza alergologa, który przepisze nam leki przeciwhistaminowe. Ich minusem jest jednak osłabienie, senność. Warto więc po specjalne naturalne leki na alergię, które łagodzą dolegliwości nie obciążając w żaden sposób naszego organizmu.