Zdrowie i uroda

Żyj w zgodzie z własnym zegarem biologicznym

Napisany przez easylife

Każdy człowiek ma swój indywidualny zegar biologiczny, napędzany przez cykliczne zmiany światła. O określonej porze potrzebny jest nam sen, w innych godzinach nadchodzi czas na posiłek. W dzisiejszych czasach, kiedy ludzie są w ciągłym biegu, trudno o jakąkolwiek regularność i przestrzeganie określonych pór dnia. Jednak jeśli nauczymy się żyć w zgodzie ze swoim biologicznym zegarem, będziemy mieć więcej sił, lepsze samopoczucie, a nauka czy praca zacznie przychodzić nam z łatwością.

Wybudzenie

Między 5 a 7 rano rozpoczyna się tak zwany etap czuwania. Po nocnym odpoczynku pracę rozpoczynają nadnercza, hormony stresu zaczynają pobudzać krążenie, a my powoli wybudzamy się ze snu. Do godziny 9 powinno się zjeść porządne śniadanie. To doskonały czas, by rozruszać metabolizm, poza tym o tej porze węglowodany przerabiane są na energię, dlatego można pozwolić sobie nawet na wysokokaloryczny posiłek. Czas do godziny 12 najlepiej przeznaczyć na naukę, kreatywne zajęcia czy pracę wymagającą wzmożonej aktywności umysłowej – nasz mózg jest wypoczęty i gotowy do działania.

Południe, spadek energii

To czas, w którym zgodnie z zegarem biologicznym nasz żołądek zaczyna wydzielać dużą ilość kwasów, pojawia się więc uczucie głodu – jest to idealna pora na drugie śniadanie. Około godziny 14 następuje nagły spadek sił, robimy się ociężali, mamy mniej energii, a nawet bywamy senni. W krajach śródziemnomorskich w zgodzie z zegarem biologicznym panuje wtedy sjesta, my natomiast często ratujemy się kubkiem kawy.

Na szczęście ociężałość szybko mija i do godziny 18 znów jesteśmy w stanie pracować na pełnych obrotach.

 

Wieczór

Około 20 zaczyna być wydzielana coraz większa ilość melatoniny. Stopniowo ogarnia nas senność, metabolizm zwalnia. Wieczór nie jest najlepszą porą na naukę czy intensywną pracę. Lepiej wypełnić wszystkie obowiązki wcześniej, a ostatnie godziny przed pójściem spać poświęcić na odpoczynek.

 

Czas snu

Zdrowy sen powinien trwać około siedmiu godzin, zaczynać się między godziną 21 a 23 i kończyć między 5 a 7. Długość snu powinna być oczywiście dostosowana do indywidualnych potrzeb – osoby wykonujące intensywną pracę potrzebują więcej czasu na regenerację.

Należy jednak pamiętać, że żeby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, niezbędne jest co najmniej 6 godzin odpoczynku. W pierwszej fazie snu największą rolę odgrywa pęcherzyk żółciowy, później, do godziny 3 – wątroba.

Pęcherzyk żółciowy to organ silnie związany z emocjami, dlatego jeśli kładziemy się spać podenerwowani lub w złym nastroju, możemy przyczynić się np. do choroby dróg żółciowych. Wątroba jest za to odpowiedzialna za usuwanie z naszego organizmu wszelkich toksyn, dlatego sen o 2 w nocy jest niezwykle ważny. Później, od godziny 3, cały organizm odpoczywa i jakakolwiek nauka czy praca nie przyniesie zadowalających efektów. Ten stan utrzymuje się aż do godziny 5, kiedy to nadchodzi najlepszy czas na opróżnienie pęcherza. Organizm powoli się wybudza, dlatego najlepszą porą na wstanie z łóżka jest właśnie czas między 5 a 7.

Życie w zgodzie z zegarem biologicznym może pomóc nam uchronić się przed wieloma chorobami, znacznie poprawić wydajność naszego organizmu, a także sprawić, że cały dzień będziemy pełni energii. Najważniejsze, by spać odpowiednią ilość godzin i kłaść się jeszcze przed północą.

Nie można także zapominać o zachowaniu higieny snu – najpóźniej godzinę przed pójściem do łóżka należy wyłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne i ten czas poświęcić na czytanie książki czy inne relaksujące zajęcie.

Dzięki temu mózg nie będzie rozpraszany przez wiele bodźców, a sen będzie zdecydowanie głębszy i umożliwi naszemu organizmowi pełną regenerację.

Zostaw komentarz