Styl życia

Uzależnienie od komputera

Napisany przez easylife

W XXI wieku rzeczą normalną jest posiadanie w domu co najmniej jednego komputera. Stał się on bowiem ogromną częścią naszej codzienności. Bez komputera stracilibyśmy dostęp do świata, ludzi i informacji, które są nam niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. Jednak jak to już bywa, nawet coś tak wyjątkowego i pomocnego jak komputer potrafi zaszkodzić.

Od czego można się uzależnić?

Istnieje silny związek pomiędzy uzależnieniem od komputera, a funkcjami, jakie posiada i możliwościami, jakie daje. Najczęstszymi zdają się gry komputerowe oraz Internet. Są one stosunkowo najsilniej i najłatwiej uzależniające. Gry – z racji swoje zdolności „wciągania” w swój świat oraz zachęty do ciągłego grania w celu dowiedzenia się co będzie dalej. Internet – głównie przez swoją największą wartość – możliwość bycia w stałym kontakcie z ludźmi i ze światem. Bycia na bieżąco z tym, co się dzieje. Problemem nie jest jednak samo używanie komputera ani korzystanie z dobroci, jakie nam oferuje. Problem pojawia się, gdy komputer jest używany niewłaściwie, a tym bardziej, gry jest jedyną rzeczą, na którą zwracamy uwagę.

Objawy uzależnienia od komputera

Częstym objawem uzależnienia od komputera jest zatracenie poczucia upływu czasu. Może się ono przejawiać na przykład zarywaniem nocy na rzecz komputera. Dziecko siedzące przed ekranem potrafi zatracić poczucie czasu i rzeczywistości. Innym objawem uzależnienia od komputera może być kompulsywne korzystanie z niego. Dziecko uzależnione nie potrafi odejść od komputera. A nie mogąc z niego korzystać, wpada w złość i niejednokrotnie staje się agresywne. Kolejny objaw uzależnienia od komputera to utrata innych zainteresowań. Przez uzależnienie, dziecko odsuwa na bok wszystko inne. Przestaje mieć czas i chęć na swoje dawne hobby. W poważniejszych przypadkach uzależnienia możemy mówić także o objawach fizycznych. Mogą one przejawiać się na przykład wykonywaniem ruchów przypominających te wykonywane podczas korzystania z komputera, nawet, gdy osoba uzależniona znajduje się daleko od niego. Mogą to być na przykład ruchy przypominające pisanie na klawiaturze. Objawami silnego uzależnienia są także napady lęku oraz silna agresja w momencie pozbawiania dostępu do źródła uzależnienia.

Skutki uzależnienia od komputera

Skutków uzależnienia od komputera jest całe mnóstwo. Począwszy od fizjologicznych, podstawowych i oczywistych, jak na przykład wady kręgosłupa powstałe w wyniku siedzenia przez dużą część czasu w niedogodnej pozycji, czy też, najczęstsze, problemy z oczami. Długie godziny spędzone przed komputerem mogą bowiem powodować ból i zmęczenie oczu, a także znacznie pogarszać wzrok. Niemniej popularnym skutkiem uzależnienia od komputera są bóle głowy oraz silne migreny. Jednak skutki uzależnienia od komputera mogą być także znacznie poważniejsze, a także trudniejsze do wykrycia i pozbycia się ich. Mowa oczywiście o skutkach psychicznych. W tym kontekście mówi się przede wszystkim o wpływie uzależnienia na zachowanie. Pod jego wpływem bowiem, człowiek może się zmienić o 180 stopni. Potrafi stać się kimś zupełnie innym. Na przykład, dziecko wcześniej uśmiechnięte i otwarte, na skutek uzależnienia zamyka się w sobie. Częste w przypadku uzależnienia od komputera są także problemy z koncentracją, pamięcią, a nawet kontrolą emocji.

Diagnoza uzależnienia od komputera 

Trudno jest zdiagnozować uzależnienie od komputera. Gdy jest ono lekkie, bez objawów fizjologicznych, jego łatwe samodzielne wykrycie jest wręcz niemożliwe. Oczywiście, możemy zaobserwować zmianę w zachowaniu uzależnionej osoby, jednak przypisanie problemów komputerowi nie jest pierwszą rzeczą, jaka przychodzi do głowy. Chyba, że wiemy jak takie uzależnienie może się objawiać i jak przebiega. 

Uzależnienie od komputera jest uzależnieniem behawioralnym, czyli tak zwanym uzależnieniem od czynności. Grupę tę należy odróżnić od uzależnień od substancji, na przykład od alkoholu. Co ciekawe, uzależnienie się od komputera wcale nie jest trudne. Jak pokazują badania, około 58% osób korzystających z tego urządzenia uzależnia się od niego już w ciągu od 6 do około 12 miesięcy od rozpoczęcia korzystania. 

Źródło: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psycholog-dzieciecy/

Zostaw komentarz