Dom i wnętrze

Jak urządzić salon

wystrój salonu
Napisany przez easylife

Piękny, przytulny salon pełen niepowtarzalnego klimatu to marzenie każdego z nas. Salon to miejsce, w którym odpoczywamy po ciężkim dniu w pracy, spędzamy czas z rodziną oraz przyjmujemy naszych gości. Wystrój salonu,kolor jego ścian,układ mebli to niezwykle ważne elementy tworzące odpowiednią atmosferę. Sprawdź, o czym pamiętać aranżując to miejsce, aby spełniało nasze oczekiwania.

Kolor ścian

Salon to miejsce, w którym spędzamy dość sporą ilość czasu w ciągu dnia. Zatem kolor ścian powinien być dobrany w taki sposób, aby nie męczył oczu. Warto stawiać na barwy jasne, kremowe, pastelowe, stonowane, które będą jedynie tłem do mebli i dodatków. Jeśli planujemy małą ilość mebli możemy pozwolić sobie na umieszczenie ozdobnego motywu na ścianie, co doda charakteru wnętrzu. Na ciemniejsze barwy możemy zdecydować się wówczas, gdy salon ma dużą powierzchnię lub jest odpowiednio oświetlony (duża ilość okien, lamp etc.). Warto wtedy dodatkowo rozświetlić wnętrze jasnymi meblami.

Przeczytaj, jak dobierać kolor ścian

Układ

Planując wystrój salonu należy na początku określić jego centralny punkt. To właśnie to miejsce tworzy niepowtarzalny klimat i „duszę”. Może to być stylowy kominek, rzeźba czy…zajmujący połowę ściany telewizor plazmowy 🙂 Ważne, aby wokół tego miejsca skupiać inne meble,jak na przykład kanapa, narożnik, czy sofa. Mebel ten pełni funkcję rekreacyjną, pozwala nam odpocząć i zrelaksować się w ulubiony sposób.Pamiętaj, aby zaplanować układ mebli w taki sposób, aby nie utrudniały one przemieszczania się po salonie oraz przechodzenia przez niego do innych pomieszczeń. Zachowaj odpowiednią przestrzeń tak, aby jedna osoba była w stanie swobodnie pokonać dany odcinek drogi. Jeśli przez salon przechodzisz bezpośrednio do kuchni, sypialni czy innego pokoju, wyznać jedną wyraźną najkrótszą „trasę” usuwając z niej wszelkie przeszkody w postaci mebli oraz innych dekoracji.

 Meble

Jak wyżej zaznaczyliśmy, ważnym elementem salonu jest kanapa, sofa, czy narożnik. Warto zadbać o to,aby był to mebel bardzo wygodny, wykonany z miłego w dotyku materiału, a zarazem funkcjonalny. Powinien pomieścić co najmniej 3 osoby, które będą mogły swobodnie na nim siedzieć. Mebel ten powinien być również zwrócony w stronę centralnego punktu salonu,który omawialiśmy wyżej.

Kolejnym ważnym meblem jest stolik. Dobrze, aby był subtelny, nie dominował w przestrzeni salonu, ale był zarazem funkcjonalny. Jego wysokość uzależniona jest od wysokości mebla, który służy do siedzenia. Jednak ważne, aby był na tyle niski, by nie zaburzał pola widzenia, a przedmioty na nim postawione nie przysłaniały osoby siedzącej na przeciw.

Meblościanki to zdecydowanie zły pomysł jeśli chodzi o wystrój salonu. Warto postawić na meble modułowe, które zajmują dużo mniej przestrzeni i dyskretnie wkomponowują się w przestrzeń. Ograniczmy się do niezbędnych elementów, jak szafka pod TV, komoda, barek.

 Dodatki

Jeśli chodzi o dodatki to ich ilość oraz forma zależy od stylu, w jakim urządziliśmy nasz salon. Zachowajmy jednak umiar w dobieraniu dekoracji. Warto postawić na kilka nietuzinkowych dodatków niż zaśmiecać przestrzeń wieloma tandetnymi bibelotami. Zadbajmy również o to, aby ozdoby znajdowały się w zasięgu naszych rąk, dzięki czemu w prosty sposób będziemy w stanie usunąć z nich kurz. Świetnym dodatkiem będzie pled na drutach, który będzie zarówno ozdobą, jak i praktycznym akcesorium na chłodniejsze dni.

To jedynie garstka porad dotyczących wystroju wnętrz. Jeśli jednak będziemy się do nich stosować urządzając lub remontując nasz salon, efekt końcowy z pewnością będzie powalający.

 

fot: FlickrZostaw komentarz