Zdrowie i uroda

Zmień nawyki i pożegnaj się z niechcianymi kilogramami

walka z kilogramami
Napisany przez easylife

Zawsze przed wejściem na wagę odczuwasz lekki stres? Nie potrafisz się oprzeć majonezowej sałatce, a gdy otwierasz czekoladę, nawet nie wiesz kiedy zjadłaś ostatni kawałek? Brak dyscypliny jest jednym z częstszych powodów nadwagi. Jak zmienić nawyki, aby cieszyć się szczupłą i zgrabną sylwetka?

Chudnij powoli

To zrozumiałe, ze chciałabyś schudnąć natychmiast. Niestety, dookoła wszystko Ci przeszkadza w osiągnięciu wyznaczonego celu. Zapachy z cukierni za rogiem, reklama lodów czekoladowych, a w końcu mąż, który bezkarnie zajada w środku nocy chipsy. Rozleniwiony organizm nie bardzo daje się zmobilizować do większego wysiłku fizycznego. Ucisk, dolegliwości żołądkowe, ból głowy, ospałość i ciągłe zmęczenie to tylko przykładowe objawy zatrucia organizmu nadmiarem produktów ubocznych przemiany materii, ale również pierwsze symptomy chorób np. nadciśnienia czy cukrzycy. Problemy takie dotyczą coraz większej liczby młodych osób, dlatego tak ważna jest zmiana nawyków żywieniowych i odpowiednia dawka ruchu na świeżym powietrzu.

Dieta nie – cud

Z każdej strony słyszysz o „dietach cud” oraz suplementach, które mają Ci zagwarantować utratę wagi. Niekiedy trudno racjonalnie ocenić, czy polecane metody i środki będą pomocne w Twoim przypadku i czy w ogóle są bezpieczne. Pamiętaj, aby nie stosować substancji nieznanego pochodzenia bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

W sytuacji kiedy nie masz wystarczającej motywacji do zastosowania radykalnej diety, a Twoim problemem są 2-3 nadprogramowe kilogramy, najlepszym rozwiązaniem będzie drobna zmiana nawyków. Wybieraj pieczywo ciemne zamiast białego, jedz mniejsze porcje, ale częściej (ok. 5 razy dziennie), a na słodycze pozwalaj sobie tylko w określone dni np. raz w tygodniu. Pij dużo wody mineralnej i nie przesadzaj z ilością spożywanych bananów, winogron i owoców kandyzowanych.

Zdrowe tłuszcze

Błędem popełnianym przez wiele kobiet będących na diecie jest całkowita rezygnacja z tłuszczów. Tymczasem ich niewielka ilość normalizuje wchłanianie glukozy. Spośród tłuszczów do sałatek, zamiast majonezu czy gotowych sosów, wybieraj różne rodzaje olejów: dyniowy, lniany, rzepakowy tłoczony na zimno lub oliwę z oliwek. Koniecznie zwracaj uwagę na to, czy kupowane przez Ciebie produkty nie zawierają glutaminianu sodu, który sztucznie i nadmiernie pobudza łaknienie.

Unikaj diet, które opierają się na zawężeniu przyjmowanych pokarmów do określonej grupy składników np. tylko owoców, tylko kasz czy wyłącznie białek. Rezygnacja z części składników pokarmowych może prowadzić w krótkim czasie do zmian wyglądu włosów, paznokci i skóry, ale również poważnych problemów zdrowotnych.

Jedz regularnie

Dla zachowania prawidłowej sylwetki i dobrego samopoczucia bardzo ważne są regularne posiłki. Zorganizuj sobie czas pracy tak, aby zjadać przynajmniej 3 posiłki równomiernie rozłożone w ciągu dnia i dodatkowo 2 przekąski w formie owocu, niesolonych orzechów czy chrupiącego warzywa. Obecnie na rynku jest coraz więcej firm cateringowych, które dostarczają posiłki do firm. Wśród nich warto poszukać takiej, która przygotowuje zbilansowane, zdrowe i smaczne posiłki, niekiedy dostosowane do konkretnej diety np. wegetariańskiej, bezglutenowej, o niskim indeksie glikemicznym.

Kiedy do dietetyka?

Jeśli planujesz drastyczną redukcje wagi lub masz problemy zdrowotne np. anemię, nieprawidłowy poziom cholesterolu, nadciśnienie czy stan przedcukrzycowy, koniecznie przeprowadź taką kurację pod opieką specjalisty.

Kompetentny dietetyk zawsze zleca wykonanie podstawowych badań i przygotowanie tygodniowego zapisu fizycznej aktywności dobowej oraz wszystkich spożywanych pokarmów, łącznie z przekąskami – niezależnie od tego, czy z wywiadu z pacjentem wynikają jakieś wątpliwości co do jego stanu zdrowia. Nie należy tego traktować jako zbędnych uciążliwości czy przejawów nadmiernej ostrożności specjalisty. Jest to raczej dowód na to, że trafiłaś w dobre ręce i otrzymasz dietę dostosowaną do Twojego stanu zdrowia, wieku, specyficznego metabolizmu i aktywności fizycznej, a często również preferencji żywnościowych.

Ile to kosztuje?

Porada dietetyczna
30-400 zł; ceny zależą od lokalizacji oraz rodzaju wizyty, czy jest to konsultacja dietetyczna, ustalenie diety i planowanych aktywności fizycznych czy późniejsze wizyty kontrolne.

Catering dla firm
20-70 zł za posiłek;

Ruch to zdrowie!

Jak zmienić nawyki i ruszać się częściej? Problem jest zazwyczaj początkowa faza organizacyjna, kiedy z różnych powodów: nadwaga, niezadowolenie ze swojego wyglądu, złe samopoczucie czy problemy zdrowotne, postanawiasz podjąć trud uprawiania sportu. Pierwsze skojarzenia są nieprzyjemne: wyrzeczenia, zmęczenie i stale powracające pytanie, co też mogłabym robić?

Siłowania dla towarzyskich

Osoby towarzyskie i otwarte będą się dobrze czuły na siłowni i w klubach fitness, gdzie znajdą wiele form gimnastyki czy tańca, fachową pomoc trenerską oraz dodatkowe formy relaksu np. saunę czy gabinet masażu. Zakup karnetu ułatwi Ci rozplanowanie zajęć w tygodniu i dopasowanie ich do Twojego dotychczasowego trybu życia. Niekiedy jedyną możliwością są zajęcia o nietypowych porach, dlatego większość siłowni czy klubów fitness jest otwarta od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. Większość osób po początkowej fazie kłopotów organizacyjnych i wejściu w etap systematycznego uprawiania aktywności fizycznej, zaczyna dostrzegać i doceniać również atrakcyjność towarzyską nowej sytuacji i ogromny wpływ wysiłku fizycznego na poprawę samopoczucia i samooceny.

Trener osobisty dla nieśmiałych

Jeśli jednak z powodu kompleksów, dużych problemów z nadwagą czy po prostu usposobienia nie przepadasz za uprawianiem sportu w grupie, nie zaczynaj ćwiczyć samodzielnie. Zwróć się o pomoc do trenera osobistego. Wbrew pozorom, nie jest to duża inwestycja, a często bardzo opłacalna. Konsultacja z trenerem osobistym powinna, ale nie musi być początkiem serii spotkań. Taka osoba ustali, jakie ćwiczenia będą dla Ciebie najbardziej efektywne. Trener wyjaśni Ci, na co powinnaś zwrócić uwagę, aby się nie przeforsować i nie ulec kontuzji, szczególnie w początkowej fazie, kiedy Twoje mięśnie są zastałe, a kondycja nie najlepsza. Doradzi, jaki strój czy sprzęt będzie niezbędny i odpowiedni do planowanej aktywności. Trener będzie Cię również wspierał i motywował, gdy stracisz ochotę na regularne treningi. Bardzo często koszty takiej usługi zależą od tego, w jakim tempie osiągasz wyznaczoną masę ciała, co może stanowić dodatkową mobilizację.

Ile to kosztuje?

Karnety do klubu fitness 350-600 zł w klubach ekskluzywnych; w miejscach o mniej popularnej lokalizacji, oferujących standardowe usługi 100-200 zł
Trener osobisty 40-280 zł za godzinę; w zależności od zakładanych wyników i tempa ich osiągania
Wynajęcie sali gimnastycznej 50-200 zł za godzinę dla klientów indywidualnych; ceny zależą od miasta, wielkości i wyposażenia dodatkowego sali
Odzież termoaktywna 100-250 zł za koszulkę lub spodnie, w kompletach często taniej

Zostaw komentarz