Alergia na gluten a celiakia to dwie nietolerancje pokarmowe, które niestety są przez pacjentów często mylone. Ta pierwsza występuje stosunkowo często, natomiast celiakia to specyficzna odmiana nadwrażliwości na gliadynę. Jak rozpoznać ich objawy?
Czym jest gluten?
Gluten to nic innego jak białko roślinne występujące w takich produktach jak pszenica, żyto, jęczmień i owies. Z naszej diety należy wyeliminować wszystkie produkty zbożowe oraz mąki zawierające gluten. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy kupowaniu wędlin czy pasztetów. Producenci lubią go stosować jako zapychacz, dlatego lepiej wybierać produkty, których skład możemy spokojnie przejrzeć. Natomiast bez ograniczeń możemy jeść warzywa, owoce, świeży drób, ryby czy owoce morza.
U dzieci alergia na gluten objawia się przeważnie w postaci atopowego zapalenia skóry. Rzadko występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub oddechowego. Z alergii na glutem zdecydowana większość dzieci wyrasta.
Natomiast u dorosłych alergia objawia się poprzez występowanie pokrzywki, biegunki, wstrząsu anafilaktycznego czy obrzęku naczynioruchowego. Natomiast celiakia jest specyficzną odmianą nadwrażliwości na gliadynę. Jest chorobą wrodzoną, wykrywaną w przeważnie u dzieci. Celiakia powoduje uszkodzenia jelit, można jednak załagodzić jej objawy, a także przywrócić prawidłową budowę i funkcję jelit.
Zamiennik mąki pszennej – mąka bezglutenowa
Alergia na gluten w cele nie musi oznaczać dla nas rezygnacji ze spożywania pieczywa czy ciast. Mąka bezglutenowa to ratunek dla ludzi z owymi dolegliwościami. Do wyboru mamy tapiokę, marcepan, mąkę ryżową, kukurydzianą, gryczaną, z amarantusa, ziemniaczaną, z cieciorki czy sojową. Produkty z mąki bezglutenowej są bardziej sypkie, ponieważ nie ma w nich glutenu, który odpowiada za sklejanie cista. Smak i tekstura również ulegnie zmianie.
Mąka gryczana powstaje z ziaren gryki. Jej lekko podpalany smak sprawia, że świetnie sprawdzi się jako składnik do wyrobu naleśników, pierogów czy chleba.
Mąka ryżowa powstaje z nasion ryżu. Jest gruba o wyrazistej strukturze. Idealna do wypieków placuszków ryżowych.
Mąka z amarantusa powstaje z nasion amarantusa. Zboże to charakteryzuje się wysokimi wartościami odżywczymi i zdrowotnymi. Posiada delikatny lekko orzechowy smak. Dużą zaletą amarantusa jest fakt, że nie trzeba go gotować przed użyciem.
Mąka kukurydziana powstaje z ziaren kukurydzy. Posiada miałkę o żółtym kolorze. Doskonale sprawdza przy wyrobie ciastach ucieranych, naleśnikach kruchych oraz do zagęszczania sosów i zup.
Mąka ziemniaczana to powszechnie znana i używana miałka mąki. Używana do zagęszczania sosów i zup. Stanowi również dodatek do wypieków.
Mąka z cieciorki i sojowa bardzo dobrze skleja ciasta. Posiadają wyrazisty smak, dlatego lepiej mieszać je z innymi mąkami. Doskonale sprawdzą się do wypieków słodkich oraz wytrawnych.
Mąka z manioku czyli tapioka dostępna w postaci małych perełek. Stosowana do wyrobu kisieli i budyniów. Jest bezsmakowa. Dużym jej atutem jest fakt, że nie zabiela sosów czy deserów w przeciwieństwie do tradycyjnych mąk.
Mąka migdałowa czyli marcepan. Nie jest to zamiennik mąki ale bardzo dobrze sprawdza się przy wypieku ciast kruchych. Marcepan dobrze wiąże ciasto a także dodatkowo nadaje mu pyszny smak.