Dla domu

Jak usunąć tłuste plamy z ubrań

Napisany przez easylife

Plama z tłuszczu na ubraniu czy obrusie to widok nam nieobcy i najczęściej wprawia nas w niemałą frustrację.  Zamiast lamentować nad powstałym zabrudzeniem lepiej szybko zadbać się za jego usunięcie, a po tłustej plamie nie pozostanie śladu. Oto kilka niezawodnych sposobów na usuwanie tłustych plam z ubrań.

Usuwanie świeżych plam z tłuszczu

1. Posyp plamę mąką ziemniaczaną lub talkiem. Odczekaj, aż proszek wchłonie tłuszcz, a następnie szczotkujemy splamione tłuszczem miejsce.

2. Namocz plamę zaraz po zabrudzeniu, a następnie wystaw na słońce na parę godzin.

3. Polej świeżą plamę płynem do mycia naczyń. Odstaw na godzinę, a następnie zmyj płyn i wypierz tkaninę. Uwaga: nie stosuj płynu na tkaninach farbowanych, które pod wpływem chemicznego środka mogą się odbarwić.

4. Plamy z tłuszczu na swetrach i dzianinach usuniesz gazowaną wodą mineralną.


Usuwanie starych plam z tłuszczu

1. Namocz zaplamioną tkaninę, a następnie zwilż plamę alkoholem z kilkoma kroplami octu.

2. Do tłustej plamy przyłóż papierowy ręcznik lub ligninę. Z drugiej strony materiału polej rozpuszczalnikiem. Następnie tkaninę namocz w ciepłej wodzie (im cieplejsza tym lepsza).

3. Pod splamione miejsce podłóż ligninę lub inny materiał. Wacik namocz w benzynie ekstrakcyjnej i zwilż plamę, a nastrępnie od razu posyp talkiem. Pozostaw na chwilę i spłucz tkaninę.

 

Zostaw komentarz