Dom i wnętrze

Aranżacja przestrzeni w ogrodzie – strefa wypoczynku z huśtawką w roli głównej

Napisany przez easylife

Wraz z nadejściem cieplejszych dni uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu. Rodzinne spotkania w ogrodzie, niedzielny relaks przy kawie i domowym cieście to prawdziwa przyjemność, dlatego wiele osób posiadających ogród decyduje się na stworzenie w nim strefy wypoczynku i zabawy. Dziś podpowiemy, jakie rozwiązania warto rozważyć podczas planowania przestrzeni w ogrodzie.

Huśtawka ogrodowa – relaks i zabawa dla dzieci i dorosłych

 

Kto z nas w dzieciństwie nie uwielbiał bujać się na huśtawce! Bez względu na to, czy była to klasyczna huśtawka z oparciem czy zwyczajnie opona zawieszona na sznurze, huśtawka zawsze dostarcza tyle samo frajdy. O ile dla dzieci jest ona urozmaiceniem zabawy, o tyle dorośli traktują ją jako element strefy wypoczynku. Planując aranżację przestrzeni ogrodowej nie powinno więc zabraknąć w niej huśtawki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

 

Rodzaje huśtawek ogrodowych

Na początek warto zastanowić się, jaką huśtawkę wybrać. Oczywiście nie chodzi wyłącznie o jej cechy estetyczne, ale o wykonanie. Podstawowy podział rozróżnia huśtawki pod względem materiału wykonania. Do wyboru mamy zatem:

– huśtawki drewniane – bardzo popularne huśtawki, które mają funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Możemy je stosować zarówno na zadaszonym tarasie, jak i w strefie odkrytej, pod warunkiem, że konstrukcja zostanie odpowiednio zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych. Huśtawki ogrodowe wykonane z drewna doskonale wpisują się w naturalny krajobraz ogrodu.

Drewniana huśtawka ogrodowa Borneo Garden Point, fot. ogrodosfera.pl

 

– huśtawki metalowe – tego rodzaju konstrukcje cieszą się popularnością szczególnie wśród użytkowników stawiających na nowoczesny design. Są one niezwykle trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, z kolei materiał, z którego są wykonane, umożliwia tworzenie nawet bardzo skomplikowanych elementów.

– huśtawki plastikowe – ten rodzaj huśtawek przeznaczony jest przede wszystkim dla dzieci. Tworzywo sztuczne ma bowiem swoje ograniczenia wagowe i pod wpływem zbyt dużego ciężaru może nie tylko ulec odkształceniu, ale również zniszczeniu. Zaletą plastikowych huśtawek dla dzieci jest możliwość wyboru dowolnej kolorystyki czy formy elementów dekoracyjnych.

 


Kolejny podział rozróżnia huśtawki ze względu na ich formę:

– huśtawka kokon – ten typ cieszy się dużą popularnością od wielu sezonów. Kokony sprawdzają się w przypadku nowoczesnych aranżacji, a dzięki swym małym rozmiarom z powodzeniem możemy je wykorzystać na niewielkim balkonie. Sama konstrukcja jest jednak dość niestabilna i uniemożliwia bujanie o dużym zakresie. To raczej swego rodzaju lewitujący fotel, który może być idealnym miejscem wypoczynku dla jednej osoby.

– huśtawka – hamak – choć nie jest to klasyczna huśtawka, to ze względu na swą funkcję warto o niej wspomnieć. Hamak to nic innego, jak materiał zawieszony wzdłuż na pałąku lub na dwóch słupach bądź drzewach. Możemy się w nim wygodnie położyć i oddać się relaksowi, a nawet uciąć sobie krótką drzemkę. Na hamaku możemy się delikatnie bujać, jednak ruch ten jest dość ograniczony i zbyt mocne wychylenie może grozić wypadnięciem.

 Jeżeli nie wiemy, na co się zdecydować, warto poszukać inspiracji w Internecie. Na przykład huśtawki ogrodowe w ogrodosfera.pl posiadają wiele opinii klientów, można tam też obejrzeć wiele ciekawych aranżacji tarasów i ogrodów.

 

Drewniany leżak z daszkiem Bali Garden Point, fot. ogrodosfera.pl

Czym się kierować wybierając huśtawkę do ogrodu?

 

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaką huśtawka ma pełnić funkcję. Czy ma być to element znajdujący się pod zadaszonym tarasem czy na odkrytej przestrzeni? W pierwszym przypadku musimy bowiem wziąć pod uwagę jej konkretne wymiary tak, aby bez problemu zmieściła się w określonej przestrzeni. W sytuacji, gdy decydujemy się na ustawienie jej pod gołym niebem, dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w konstrukcję z daszkiem chroniącym przed mocnym słońcem czy deszczem.

Ważną kwestią jest również jej wielkość. Zastanówmy się, ile osób będzie jednocześnie z niej korzystać i pod tym kątem dobierzmy jej gabaryty. Huśtawki dwu- lub trzyosobowe są zwykle skonstruowane z mocniejszego materiału i posiadają dodatkowe umocnienia. 

Huśtawka ogrodowa dla 3 osób Nicea Garden, fot.ogrodosfera.pl

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest również zakup specjalnych poduch układanych na siedzisku i oparciu, które poprawiają komfort korzystania z huśtawki. W przypadku huśtawek zewnętrznych zaleca się poduchy wykonane z odpornego na brud i wilgoć materiału.

 Kolejnym elementem, który ma znaczenie podczas wyboru huśtawki do ogrodu jest rodzaj siedziska. Może on być wykonany z drewna, tkaniny rattanu lub wikliny czy pleciony ze sznura. Możemy także wybrać huśtawkę z siedziskiem plastikowym lub metalowym.

Leżak bujany dwuosobowy Rimini Garden Point, fot. ogrodosfera.pl

 

Huśtawka dziecięca – rodzaje siedzisk

 

Jeśli planujemy zakup huśtawki ogrodowej dla dziecka, warto zastanowić się, jakiego rodzaju siedzisko będzie odpowiednie. Dla małych dzieci, które nie ukończyły jeszcze 3-go roku życia, najlepszym wyborem będzie siedzisko kubełkowe, czyli takie, które posiada oparcie, przedni uchwyt oraz pasy bezpieczeństwa. Starsze dzieci mogą już huśtać się na klasycznych huśtawkach z płaskim siedziskiem. Dużą popularnością w przypadku starszaków cieszą się huśtawki z siedziskiem w formie dysku, pośrodku którego przeciągnięta jest lina. Zarówno małe, jak i starsze dzieci uwielbiają także huśtać się w tzw. bocianim gnieździe, czyli siedzisku w formie dużego okręgu o nieco zagłębionym dnie.

 

Ogród z huśtawką to zawsze zapowiedź idealnego relaksu, a dla dzieci świetnej zabawy. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą pomocne podczas poszukiwania idealnej huśtawki do Twojego ogrodu.

Zostaw komentarz