Styl życia

Czy segregowanie to oszczędzanie?

Napisany przez easylife

segregowanie śmieciMinął już ponad miesiąc od wejścia w życie ustawy, która dotyczy wywozu śmieci w gminach. Ustawa ta spowodowała, że to gmina jest w pełni odpowiedzialna na wszelkie nieczystości na jej terenie oraz do niej należy obowiązek ich wywozu, czego konsekwencją jest zachęcanie obywateli do segregacji odpadów, dzięki której wywóz ich jest tańszy.

Segregacja śmieci to z pewnością duży plus dla środowiska, ale czy również dla portfela? Nasze środowisko staje się bardziej przyjazne dla zdrowia, ponieważ mniej śmieci ląduje w lesie, a surowce wtórne trafiają do powtórnej obróbki. Patrząc na to z tej perspektywy oszczędzamy, ponieważ jesteśmy zdrowsi, czyli unikamy kosztów związanych z leczeniem, lecz jeżeli chodzi o samą segregację możemy spotkać kilka finansowych niespodzianek.

Decydując się na segregację, decydujesz się również na zakup kilku pojemników na odpady w domu oraz regularny zakup kolorowych worków. Ponadto na skrupulatność również jest wymagana. Istnieją bowiem kary przewidziane dla tych, którzy śmieci umieszczą w niewłaściwym kontenerze. Do segregacji należy się przyzwyczaić i jeżeli już się na nią zdecydujesz to Twoim zadaniem będzie nakłonienie do tego innych domowników.

Segregacja może i nie wiąże się bezpośrednio z oszczędzaniem dla jednostki, ale z pewnością jest korzyścią raczej dla ogółu społeczeństwa. Wywóz posortowanych śmieci to mniejszy wydatek dla gminy, co wiąże się z tym, że mogą oni przeznaczyć zaoszczędzone środki na inne istotne aspekty związane z dbaniem o czystość na jej terytorium.

Segregacja ma kilka wad i może dla wielu być na początku być uciążliwym obowiązkiem, lecz ma ona liczne plusy dla środowiska i społeczeństwa, które również trzeba wziąć pod uwagę. Należy pamiętać o tym, że dbając o czystość nie ograniczamy się tylko do porządków w swoim mieszkaniu lub ogródku, ale także w środowisku, które nas otacza poza nimi. Warto poświęcić więc trochę więcej czasu na taką małą rzecz jaką jest wyrzucanie śmieci, bo może mieć to duży wpływ na środowisko i warunki w jakich będą żyły przyszłe pokolenia.

Zostaw komentarz