Styl życia

Czy to wypalenie zawodowe?

wypalenie zawodowe
Napisany przez easylife

wypalenie zawodoweWstajesz rano z niechęcią, na samą myśl o pracy czujesz napięcie wewnętrzne, a nawet mdłości, czujesz, że działasz na zwolnionych obrotach.  Czy te objawy są Ci znane? Ich przyczyną może być stres związany z nadmiarem obowiązków oraz przemęczenie albo…wypalenie zawodowe, które dotyka osoby niemal w każdym wieku. Warto zatem wiedzieć, jakie są przyczyny oraz objawy wypalenia zawodowego i w razie ich wystąpienia szybko zareagować.

Przyczyny wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe, czyli tzw. syndrom Burnout  może  wynikać z wielu czynników, zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

  1. Charakter pracy
    Wykonywany zawód oraz jego specyfika są jedną  z najczęstszych przyczyn wypalenia zawodowego. Dotyczy głównie osób, których praca polega na stałym, intensywnym kontakcie z ludźmi oraz ich problemami. Są to wszelkiego rodzaju terapeuci, lekarze, nauczyciele, policjanci, pracownicy społeczni, którzy na co dzień muszą zmagać się z wieloma sytuacjami wywołującymi u nich emocjonalne zaangażowanie.
  2. Środowisko pracy
    Bardzo ważna jest odpowiednia atmosfera w pracy oraz współpracownicy, którzy zawsze są dla nas oparciem. Często bowiem osoby dotknięte wypaleniem zawodowym były osamotnione w pracy, pozbawione jakiegokolwiek wsparcia osób trzecich, zdane wyłącznie na siebie.
  3. Niespełnione aspiracje zawodowe
    Często przyczyną wypalenie zawodowego jest rutyna w  pracy. Brak awansu, możliwości rozwoju, wyrwania się z monotonii zawodowej to bolesny cios dla osób nastawionych na zdobywanie nowych szczebli kariery.
  4. Perfekcjonizm
    Stawianie sobie zbyt ambitnych celów, niemożliwych do zrealizowania w danym środowisku pracy, podeście do obowiązków zawodowych w sposób nadmiarnie perfekcjonistyczny mogą być przyczyną wypalenia zawodowego. Brak spełnienia postawionych sobie wymagać podłamuje pewność siebie oraz poczucie własnej wartości, co prowadzi do poczucia całkowitego braku wiary we własne możliwości oraz popadnięcia w apatię.
  5. Stres i nadmierne wymagania w pracy
    Stres oraz długotrwały stan napięcia spowodowany nadmiarem obowiązków oraz oczekiwaniami przełożonego, których nie jesteśmy w stanie spełnić to coraz częściej spotykana przyczyna wypalenia zawodowego. Mimo, iż swoje obowiązki wykonujemy najlepiej jak potrafimy, w pewnym momencie zaczyna brakować nam energii, a jakość naszej pracy znacznie się pogarsza.

 Objawy wypalenia zawodowego

Jak widzimy przyczyn pojawienia się wypalenia zawodowego może być wiele. Jednak jak rozpoznać, czy dane objawy zwiastują właśnie to zjawisko? Do najczęściej spotykanych symptomów tej choroby należą następujące czynniki:
– obojętność i apatia,
– izolowanie się od ludzi,
– zmęczenie, czy wręcz wyczerpanie,
– niechęć do kontaktów z klientami i przełożonymi,
–  ignorancja i cynizm wobec klientów oraz współpracowników,
– brak koncentracji,
–  agresywne reakcje,
– nieufność wobec innych,
– obojętność uczuciowa,
– bóle żołądka, głowy,
– „nieobecność”.

Oczywiście objawów może być znacznie więcej, jednak jeśli zauważymy, iż większość z tych wyżej wymienionych pojawia się w naszym życiu i trwa przez dłuży czas, warto podjąć odpowiednie kroki.

Jak leczyć wypalenie zawodowe?

Oczywiście najprościej jest skorzystać z psychoterapeuty, który szybko zdiagnozuje, gdzie tkwi źródło naszego wypalenia zawodowego. Jednak wiele zależy od nas samych, gdyż tylko wówczas mamy szansę na powodzenie. Przede wszystkim pamiętaj o odpoczynku i relaksie, który uwolni Cię od stresu. Konieczne jest również oddzielenie życia zawodowego od prywatnego, bez względu an to, jak bardzo nasza praca nas angażuje emocjonalnie. Następnie trzeba postawić sobie mierzalne cele i małymi kroczkami do nich dążyć.

Na koniec prosta, choć często  lekceważona porada: ŁAP ŻYCIE W SWOJE RĘCE! To właśnie od Ciebie zależy, jak ono będzie wyglądało, czy będzie Cię uszczęśliwiać, dawać satysfakcję i radość.  Powodzenia!

 

Zostaw komentarz