Kije teleskopowe dla wielu osób wspinających się po górach mogą się wydawać zbytecznym gadżetem. Jednak już wielu, nawet zagorzałych fanów pieszych, górskich wędrówek, decyduje się na korzystanie z nich. Jak i dlaczego warto używać kijków teleskopowych?
Czy warto używać kijów teleskopowych?
Kijki teleskopowe doskonale sprawdzą się na bardziej stromych podejściach. Można się na nich lekko wspierać, co pozwala na przeniesienie ciężaru i tym samym delikatne podciąganie się. Będą doskonałą addycją do ekwipunku również wtedy, gdy będziemy wracać z wycieczki górskiej. Zwłaszcza wtedy, gdy będziemy mocno obciążeni plecakiem. Kijki podczas stromych zejść pozwolą na odciążenie kolan i będą łagodzić impet, związany z obniżaniem swojej pozycji. Mogą one stanowić pomoc również na płaskim terenie. Wtedy, gdy do pracy nóg chcemy zaangażować nieco rąk i wtedy, gdy czujemy się już zmęczeni – pomogą w utrzymaniu rytmu. Świetnie sprawdzą się również na niestabilnym gruncie. Jeśli na ziemi znajduje się śnieg, liście i deszcz, czy wtedy, gdy przekraczamy w ich asyście strumienie. Z pomocą kijków będziemy mogli wymacać grunt, który znajduje się pod naszymi stopami. Zwłaszcza, jeśli poruszamy się po takim z dużą ilością kamieni lub konarów.
Kije teleskopowe mają wiele zastosowań
Jak widać kije mają wiele zastosowań. Co więcej, dodatkowy ciężar, jaki stanowią nie będzie odczuwalny. Odczuwalna będzie dla nas jednak spora ulga w biodrach i kolanach, które „podziękują” nam za rozłożenie ciężaru zwłaszcza podczas kilkudniowych wędrówek.
Wybierając kije teleskopowe zwróćmy uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego są one wykonane. Najlepszym wyborem będą oczywiście kije z włókna węglowego. Będą on najlżejsze, co sprawi, że nie będą dla nas dodatkowym ciężarem. Niestety nie należą one do najtańszych. Możemy rozglądać się zatem za promocjami lub zwyczajnie wybrać te wykonane z nieco tańszego surowca. Najbardziej popularne są zdecydowane kije teleskopowe wykonane z aluminium. Odznaczają się małą wagą, jednak należy zwrócić uwagę na rodzaj stopu, aby były dostatecznie wytrzymałe.