Zdrowie i uroda

Domowa apteczka – co warto w niej mieć

domowa apteczka
Napisany przez easylife

Z pewnością każdemu z nas przytrafiła się sytuacja, w której niezbędna była szybka pierwsza pomoc – uraz skutkującym przerwaniem tkanki łącznej, silne dolegliwości bólowe czy wysoka gorączka – jednak akurat nie mieliśmy w domu potrzebnych środków zaradczych. Nagłe przypadki nie mogą czekać, a natychmiastowa interwencja jest absolutnie niezbędna. Aby w takich okolicznościach uniknąć niepotrzebnego stresu związanego brakiem odpowiednich medykamentów, przygotowaliśmy krótki poradnik, co warto mieć zawsze w domowej apteczce.

  1. Środki przeciwbólowe

Ból głowy, menstruacyjny, pourazowy – czasami jedynym sposobem na to, aby poradzić sobie z nim i móc normalnie funkcjonować jest zażycie środka przeciwbólowego. Polecamy zatem umieścić w domowej apteczce środki na bazie paracetamolu, które pozwolą złagodzić, a często nawet całkowicie zlikwidować ból. 

  1. Środki przeciwgorączkowe

Kolejnym środkiem, który bezwzględnie powinien znaleźć się w naszej apteczce, jest preparat o działaniu przeciwgorączkowym. Będzie on przydatny wówczas, gdy pojawią się objawy choroby. Jeśli mamy dzieci, zadbajmy o to, aby mieć również środek dedykowany najmłodszym. Dla niemowląt będą to środki w formie kropelek. Pamiętajmy, aby nigdy nie podawać dzieciom środków przeciwgorączkowych, które nie są zalecane dla tej grupy wiekowej.

  1. Środki odkażające 

W domowej apteczce nie może zabraknąć środków do odkażania ran. Standardowo najczęściej używa się wody utlenionej, natomiast warto również wyposażyć się w Octenisept, który polecany jest do odkażania ran u dzieci. Oprócz tego można też rozważyć zakup Rivanolu, srebra koloidalnego, nadmanganianu potasu, który polecany jest do kąpieli dzieci w celu złagodzenia zmian skórnych w wyniku działania grzybów i bakterii,  a także płynu Lugola oraz jodyny – tej ostatniej natomiast nie wolno stosować na uszkodzoną skórę.

  1. Bandaże i plastry

Do apteczki domowej z powodzeniem możemy zakupić zestaw różnego rodzaju (dziane, elastyczne) i różnej wielkości bandaży oraz plastrów, również tych wodoodpornych. Bandaże i plastry przydadzą się w sytuacji, gdy będziemy musieli szybko opatrzyć ranę, ale także wówczas, gdy będziemy chcieli zabezpieczyć dane miejsce na skórze po nałożeniu na przykład maści.

  1. Maści

Kolejną grupą środków, które powinniśmy mieć w apteczce, są maści. Najczęściej stosowane są te rozgrzewające, które mają zastosowanie przy przeziębieniach i grypie oraz innych infekcjach, a także przy bólach mięśni i stawów, kręgosłupa. Drugim rodzajem maści, które powinniśmy zawsze mieć w domu, to te o działaniu przeciwzapalnym, które sprawdzą się przy wszelkiego rodzaju urazach, najczęściej mechanicznych takich jak obrzęki, stłuczenia, zwichnięcia, złamania, jak również przy bólach reumatoidalnych, nerwobólach. Jeśli mamy skłonności do alergii skórnych, warto także mieć w apteczce maść z hydrokortyzonem, która wskazana jest przy wszelkiego rodzaju pokrzywkach, reakcjach alergicznych kontaktowych i pokarmowych.

  1. Przybory medyczne

Tym, co z pewnością powinno się znaleźć w każdej domowej apteczce, jest ciśnieniomierz. Przydaje się on zwłaszcza w przypadku, gdy w naszym domu są osoby starsze lub z problemami krążenia. Regularne mierzenie ciśnienia to bardzo dobry nawyk profilaktyczny, dzięki któremu możemy na czas zareagować w przypadku zauważenia pierwszych oznak nieprawidłowości. Polecamy także posiadanie glukometru, który, podobnie jak ciśnieniomierz, będzie nam służył do profilaktycznego badania. Mierzenie poziomu cukru jest kluczowe w przypadku osób obciążonych genetycznie cukrzycą, a także tych starszych. Nieprawidłowe wyniki badania poziomu cukru powinny być od razu konsultowane z lekarzem.

Nie zapominajmy również o tym, aby w apteczce mieć termometr. Popularne termometry rtęciowe są obecnie coraz częściej zastępowane termometrami bezdotykowymi, co przydaje się zwłaszcza w przypadku małych dzieci, którym trudno zmierzyć temperaturę.

Przegląd domowej apteczki

Mając dobrze wyposażoną apteczkę będziemy przygotowani na większość nieoczekiwanych i nagłych sytuacji zdrowotnych. Warto jednak pamiętać o tym, aby co jakiś czas zrobić przegląd znajdujących się tam środków i wymienić te, których data ważności minęła.

Domowa apteczka zapewnia nam pierwszą pomoc w nagłych wypadkach i w pewnych sytuacjach może okazać się wystarczającym środkiem zaradczym. Jeśli jednak sytuacja jest na tyle poważna, że może zagrażać naszemu życiu, konieczne jest natychmiastowe uzyskanie pomocy lekarskiej. 

Zostaw komentarz