Dom i wnętrze

Lecznicze właściwości roślinek doniczkowych

rośliny
Napisany przez easylife

Rośliny doniczkowe stanowią prawdziwą ozdobę wielu mieszkań. Doskonale dodają atmosfery swojskości i przytulności. Jednocześnie jednak warto wiedzieć, że wiele roślin doniczkowych posiada także dość szczególne – lecznicze albo też oczyszczające powietrze….

Rośliny domowe o wyjątkowych zaletach

Dlaczego warto zainteresować się tym tematem? Otóż skoro rośliny nie tylko pięknie wyglądają, lecz również mogą pełnić pewne praktyczne funkcje, to warto skorzystać z takiej możliwości. Jakie są zdrowotne czy inne właściwości roślin doniczkowych? W jakich pomieszczeniach warto je trzymać? Które z takich roślin leczniczych czy o specjalnych właściwościach naprawdę warto mieć w domu i hodować?

1) Żyworódka pierzasta

Na początek warto zacząć od żyworódki pierzastej. Ta niepozorna roślina tropikalna ładnie prezentuje się w każdym domu, ślicznie przyozdabiając go ciemnymi liśćmi. Warto jednak wiedzieć, że posiada ona także dość bogate właściwości lecznicze. Przede wszystkim bowiem okłady z liści żyworódki doskonale pomagają przy wszystkich chorobach reumatycznych. Ponadto żyworódkę można również stosować wewnętrznie w postaci syropu na spirytusie – świetnie wówczas oddziałuje na drogi oddechowe. Warto jeszcze wspomnieć, że roślinka ta ma właściwości immunomodulujące i zawiera wiele witamin.2) Aloes

Drugą roślinką doniczkową, która zarówno pięknie się prezentuje, jak i posiada liczne właściwości lecznicze, jest oczywiście aloes. Z rośliny tej wydobywa się przepyszny sok, jak i z uwagi na swoje liczne właściwości odżywcze doskonale także stymuluje ona pracę całego organizmu. Stosuje się ją także w kosmetyce. Dobrze się prezentuje w sypialni,

3) Mięta pieprzowa

Co ciekawe mało osób wie, że miętę może każdy z nas tak po prostu sadzić sobie w domu i że z jednej strony doskonale ona wpływa na układ trawienny w postaci wysuszonej, a z drugiej jednak świetnie także pachnie i uspokaja. Warto bowiem jeszcze zaznaczyć, że taką miętę każdy z nas może samodzielnie ususzyć, a suszone listki zalać wodą.

4) Zioła – oregano, bazylia…

Warto dodać, że znakomitym pomysłem jest generalnie posadzenie w domu różnych ziół, jak właśnie oregano, bazylia, majeranek itd. Charakteryzują się one często doskonałym zapachem, a także świetnymi właściwościami smakowymi i zdrowotnymi.Warto dodać, że takie przyprawy zerwane prosto z własnego ogródka smakują nieporównywalnie lepiej. Oczywiście najlepiej sprawdzą się one w kuchni, chociaż melisę z uwagi na jej uspokajające działanie możemy z powodzeniem położyć w sypialni.

5) Rośliny oczyszczające powietrze

Na sam koniec warto powiedzieć jeszcze słowo o roślinach, które oczyszczają powietrze. Szczególnie dobrze sprawdzają się one w sypialniach, gdyż gwarantują spokojny sen. Należą do tych roślinek: skrzydłokwiat, dracena, sansewieria i wiele innych.

Jak zatem widać – wiele roślin posiada swoje dodatkowe zalety. Warto się tym zainteresować tak, aby nie posiadać dzięki roślinkom doniczkowym tylko ładnego wnętrza, lecz również aby uzyskać np. spokojny sen, zdrowe warunki pracy.Zostaw komentarz