Dla domu

Jak wyczyścić pralkę i usunąć z niej nieprzyjemny zapach

Napisany przez easylife

Pralka, podobnie jak inne urządzenie w domu, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zaniedbana, może być przyczyną osadzania się kamienia oraz brzydkiego zapachu. Dziś podpowiemy, jak wyczyścić pralkę, a przede wszystkim jak usunąć nieprzyjemny zapach dochodzący z jej wnętrza.

Czym wyczyścić pralkę automatyczną

1. Sposób – ocet

Najlepszym domowym sposobem, aby usunąć brzydki zapach z pralki będzie użycie octu. Jak to zrobić? Wystarczy opróżnić całkowicie bęben pralki, następnie do pojemnika na proszek wlać ok. 2 szklanki octu. Pralka powinna przejść cały cykl prania (najlepiej nastaw taki, aby temperatura była minimum 40 stopni C). Uruchom cykl ponownie, już bez użycia octu.
Jeśli po drugim cyklu nadal czujesz zapach octu, możesz  między pierwszym a drugim uruchomieniem.

2. Sposób – kwasek cytrynowy + ocet

Do czyszczenia śmierdzącej pralki równie dobrze sprawdzi się kwasek cytrynowy. Do pojemnika na proszek należy wsypać 3 opakowania kwasku cytrynowego oraz 2 szklanki octu. Następnie nastawiamy cykl prania na możliwie najwyższa temperaturę i uruchamiamy program. Jeśli po jednym cyklu będziemy czuć ocet, puśćmy pralkę jeszcze raz, tym razem bez żadnych dodatków.


 3. Sposób – soda oczyszczona

Ten niezawodny w wielu przypadkach środek pomoże również w przypadku nieprzyjemnego zapachu z pralki. Do pojemnika na proszek należy wsypać ok. ¾ szklanki sody oczyszczonej i uruchomić pralkę w programie o możliwie najwyższej temperaturze. Soda również sprawdzi się w codziennym praniu, gdyż jej dodatek sprawia, że proszek do prania jest skuteczniejszy.– zawsze pozostawiaj uchylone drzwi pralki, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko powstawania nieprzyjemnego zapachu,
– wyciągaj pranie z pralki zaraz po zakończeniu cyklu,
– dokładnie sprawdzaj, czy nic po praniu nie pozostało w pralce. Może to być powodem powstania zapachu stęchlizny,

1 komentarz

  • Parownica czyścimy zewnętrzne elementy pralki takie jak pojemnik na proszek, uszczelki, filtr. Następnie wlewamy do pralki pół butelki domestosu i ustawiamy pranie na 60C.
    Sprawdzony sposób na czystą pralke

Zostaw komentarz