Nie ulega wątpliwości fakt, iż poddasze jest w każdym domu miejscem wyjątkowym. Dlaczego więc nie stworzyć w nim klimatycznej sypialni, pokoju gościnnego, a nawet całej przestrzeni mieszkalnej w formie kawalerki?Skosy, kominy czy więźba na widoku mogą wręcz dodać pomieszczeniu niespotykanego uroku, dlatego tak często możemy spotkać sypialnię z „ozdobnymi” skosami.
Pooddasze użytkowe – sypialnia
Z reguły w domach, które posiadają użytkowe poddasze strefa sypialniana usytuowana jest na górze w miejscu, które zapewnia intymność, w które nie docierają, np. zapraszani goście. To azyl dla domowników, dlatego pokoje urządzane na poddaszu powinny być przytulne, swobodne i bezpieczne.
Ponieważ sypialnia na poddaszu ma być miejscem, w którym będziemy mogli się odprężyć po ciężkim dniu, zrelaksować i odpocząć, pamiętajmy o tym, by wykańczać je i urządzać z taką samą starannością, jak resztę mieszkania znajdującego się na parterze.
Nie każde poddasze z natury jest przytulne. Kąt nachylenia dachu, ilość, wielkość i rozmieszczenie okien, ścianka kolankowa, a w końcu wielkość poddasza składają się na jego ogólny klimat. Jednak istnieją sposoby, dzięki którym można nadać mu swojski, przytulny charakter.
Jak stworzyć przytulną i bezpieczną przestrzeń?
Widoczna więźba konstrukcyjna dla wielu właścicieli domów jest elementem, który dodaje poddaszowi wyjątkowego klimatu. Aranżując poddasze można wziąć pod uwagę niepowtarzalny wygląd słupów i włączyć je do końcowego efektu. Jeżeli zadbamy o wygląd drewna, pomalujemy go na wybrany przez nas odcień, sprawimy, że słupy, dzięki swojemu naturalnemu charakterowi dodadzą pomieszczeniu ciepła.
Jak natomiast postąpić z widocznymi ścianami kominów? Można je okleić klinkierowymi płytami, które imitują cegłę, bądź obmurować. Weźmy pod uwagę, iż są one kolejnym elementem, który jedynie doda pomieszczeniu klimatu.
Sam komin można natomiast wykończyć tynkiem, co spowoduje, iż będzie on przywodził na myśl starodawne mury. Wszelkie naturalne odcienie i kolory sprawią, iż wnętrze uzyska przytulny charakter. Kolejnym materiałem, który nada ciepła poddaszowi jest czerwona cegła, choć należy wystrzegać się w tym przypadku przesady – idealnym rozwiązaniem będzie jedna „ceglana” ściana, bądź jej fragment.
Kiedy już poradzimy sobie z newralgicznymi miejscami, pozostanie nam rozkoszowanie się końcowym aranżowaniem poddasza sypialnego.
My od zawsze mieliśmy na poddaszu pokoik dla gości, ale przy remoncie jak zdecydowaliśmy się zatrudnić firmę projektująca to zaproponowali nam przenieść sypialnię właśnie tam. No i stało się tak, że odsłonili belki, zdjęli stary podwieszany sufit i mieszkam teraz jak księżniczka, a myślałam zawsze, że to najgorsze pomieszczenie w domu 😀 Także polecam zaufanie jakiemuś specjaliście, nam pomogli ITO Design z Gdańska akurat 🙂