Dla domu Porady

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Napisany przez easylife

jak wyczyścić przypalone żelazkoPrzypalone żelazko to prawdziwa zmora, zwłaszcza, gdy pilnie potrzebujemy wyprasować ciuchy. Jednak od dziś to już nie będzie problemem. W naszym poradniku domowym znajdziesz sprawdzone sposoby na to, jak wyczyścić żelazko.

Przede wszystkim, przed rozpoczęciem czyszczenia stopy żelazka należy sprawdzić, czy nie jest ono podłączone do prądu lub zbyt ciepłe, aby uniknąć poparzenia. Przypalenie możemy wyczyścić na kilka sposobów za pomocą specjalnie przygotowanych roztworów.

 Ocet

Ocet świetnie sprawdza się przy większych zabrudzeniach oraz w sytuacji, gdy do stopy żelazka przywarła przypalona tkanina. Nasącz miękką szmatkę octem i przecieraj nim powierzchnię żelazka. Zwiększysz efekt działania octu, jeśli przed czyszczeniem podgrzejesz delikatnie żelazko do takiej temperatury, aby można swobodnie (i bezboleśnie) je czyścić.

 Sól

Doskonale na przypalone żelazko działa również sól kuchenna. Wystarczy wysypać ją na deskę i prasować delikatnie żelazkiem (pod warunkiem, że nie jest ono teflonowe). Spalenizna powinna szybko zniknąć ze stopy żelazka.

 Amoniak

Alternatywą dla powyższych sposobów jest również zastosowanie amoniaku. Pamiętaj jednak, aby po zakończeniu czyszczenia wytrzeć powierzchnię żelazka wilgotną ściereczką, aby usunąć pozostałości roztworu.

Do dzieła!

Zostaw komentarz