Dla domu Porady

Jak usunąć plamy z czerwonego wina?

plamy z czerwonrgo wina
Napisany przez easylife

plamy z czerwonrgo winaPlamy z czerwonego wina to prawdziwa udręka, gdyż nie usunie ich zwykły proszek. Pamiętajmy jednak, że nie ma jednego sposobu na usunięcie plam z czerwonego wina.  Metoda pozbycia się zabrudzenia zależna jest od rodzaju tkaniny, ale również od tego, czy plama jest świeża czy stara. Od dziś plamy z wina nie będą dla Ciebie problemem. Nasz poradnik domowy podpowie Ci, jak usunąć plamy z czerwonego wina.

Świeża plama z wina

Zaraz po zabrudzeniu tkaniny czerwonym winem posyp plamę solą tak,a by zakryła całkowicie zabrudzenie i wchłonęła wino. Ważne, aby nie dopuścić do wchłonięcia wina wgłąb tkaniny, gdyż wówczas sól może nie wystarczyć.  Świeżą plamę z czerwonego wina możesz usunąć polewając je białym winem lub szampanem,a  następnie uprać w pralce. Innym sposobem na czerwone wino jest polanie świeżej plamy odrobiną 2% wody utlenionej. Zrezygnujmy jednak z tego sposobu w przypadku tkanin delikatnych, gdyż możemy je łatwo uszkodzić.

Stara plama z wina

Stare, zeschnięte plamy z  czerwonego wina również są do usunięcia. Pamiętaj, aby nie prasować tkaniny z plamą, gdyż w ten sposób tylko utrwalimy zabrudzenie. Aby usunąć starą plamę, namocz tkaninę w roztworze 10% wody utlenionej lub sody oczyszczonej, a następnie wyprać. Na stare plamy stosuje się też płukankę z mydła i odrobiny amoniaku.
Kolorowe tkaniny można uratować z plam poprzez polanie je wrzątkiem lub gorącym mlekiem.

Więcej porad jak usunąć plamę z wina na https://wybieramwino.pl/blog/plama-po-czerwonym-winie-b59.html

3 komentarze

  • Przystępując do odplamiania tkaniny, należy uprzednio ustalić rodzaj substancji, z jakiej powstała plama, oraz z jakiego surowca tkanina jest wykonana. Pozwoli to zastosować takie środki, które usuną plamę, a nie zniszczą tkaniny. Po wybraniu środka do wywabiania plam, ustala się technikę odplamiania. W przypadku tkaniny barwionej należy wypróbować w miejscach mało widocznych działanie środka wywabiającego na barwnik tkaniny. Odplamianie należy przeprowadzić możliwie szybko po zauważeniu zaplamienia. Świeża plama daje się łatwiej usunąć niż stara, ponieważ substancja plamiąca nie zdąży przeniknąć w głąb włókien.

  • Plamy z wina to moje utrapienie po każdej imprezie. Niestety zazwyczaj nie staram sie ich usunac „na swieżo”, więc z czasem niektóre z nich sa wasciwie niemozliwe do usuniecia. wypróbuję ten sposób z amoniakiem. Jeśli zadziała będe bardzo szczęśliwa. Prosze o wiecej takich porad domowych 🙂

Zostaw komentarz