Styl życia

Jak wypoczywać na urlopie?

urlop
Napisany przez easylife

urlopW końcu nadszedł upragniony urlop. Ostatnie dni w pracy to czas delegowania swoich obowiązków oraz zamykania pilnych zadań, aby ze spokojem ducha oddać się relaksowi.
Większość z nas nie potrafi jednak odpoczywać. Brzmi niewiarygodnie? Czy nie zdarzyło Ci się podczas urlopu odbierać telefonów z pracy, sprawdzać skrzynki e-mailowej lub myśleć o tym, czy wszystko pod Twoją nieobecność będzie dopilnowane? Jeśli tak, oznacza to, że Twój urlop jest w rzeczywistości nieefektywny.

Aktywnie czy intelektualnie?

Warto pamiętać, że rodzaj naszego wypoczynku powinien być zgodny z naszymi możliwościami oraz potrzebami. Ważne jest, aby sposób spędzania czasu zupełnie nie przypominał naszej pracy. W przypadku osób pracujących w biurach, w których spędzają wiele godzin przed ekranem monitora, doskonałym rozwiązaniem będzie urlop na łonie natury, z dala od komputera, telewizji i innych urządzeń. Wypoczynek powinien być wówczas aktywny, dzięki czemu naładujemy się energią oraz rozruszamy nasze stawy. Korzystajmy z wycieczek rowerowych, spacerów, sportów wodnych lub ekstremalnych, które rozładowują wewnętrzne napięcie i stres, dając ukojenie naszym nerwom na długi czas.
Z kolei osoby na co dzień pracujące fizycznie, których praca polega na dużym wysiłki fizycznym, powinny skorzystać z wypoczynku biernego i dać odpocząć mięśniom. Dobra lektura, plaża czy biwak nad jeziorem połączony z  grillowaniem z przyjaciółmi i rodziną Dla kobiet idealnym rozwiązaniem będzie wypad do SPA, które dzięki serii masaży i różnego rodzaju zabiegom rozluźnią i zregenerują ciało.

Urlop dla pracoholika
Jeśli jesteś typem pracoholika, organizacja urlopu, który dostarczy odpowiedniego odpoczynku będzie wymagać większego przygotowania, aby wyjazd nie skończył się na zamartwianiu się pracą oraz zerkaniu na telefon i maila.
Pamiętaj, że każdy potrzebuje odpoczynku, zwłaszcza osoby żyjące w ciągłym biegu i narażone na stres. Jeśli na urlopie będziesz wciąż myśleć o pracy, w konsekwencji po powrocie z niego nie odczujesz żadnej poprawy, Twój umysł będzie cały czas w napięciu, a wydajność znacznie spadnie.

Jak zatem zaplanować urlop?
1. Zaplanuj czas i miejsce z odpowiednim wyprzedzeniem
Co najmniej na miesiąc przed wyjazdem zarezerwuj nocleg, ustal plan pobytu biorąc pod uwagę różne warunki atmosferyczne. Zrób niezbędne zakupy. W pracy przekaż wszelkie obowiązki odpowiednim osobom, zadbaj, aby każdy znał swój zakres zadań do wykonania oraz przekaż wszelkie kontakty i dane niezbędne do ich realizacji.

2. Pozostaw laptop w domu
Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez laptopa, tabletu, czy smartfona. Jeśli jednak korzystanie z tych urządzeń wiąże się z pracą, lepiej zrezygnuj z nich całkowicie. To samo dotyczy telefonu służbowego,  natomiast prywatny numer pozostaw tylko najbliższym.

3.  Ciesz się chwilą
Niezwykle ważne jest,a by w pełni korzystać z wolnego czasu, a do wszelkich nieprzewidzianych wypadków podchodzić z uśmiechem i bez stresu. Nie ma sensu tracić czasu na denerwowanie się z powodu przegapienia autobusu, zgubionych okularów przeciwsłonecznych, czy poplamienia nowej bluzki. Myśl tylko o tym, aby wypocząć i dać sobie wytchnienie.

Zostaw komentarz