Dawniej szycie kojarzyło się przede wszystkim z rozrywką dla starszych pań lub z profesjonalnym zawodem. Obecnie krawiectwo oraz projektowanie odzieży jest niezwykle modnym zajęciem, którego chętnie uczy się nawet młodzież. Zobacz, czym kierować się przy wyborze swojej pierwszej maszyny do szycia — jakie parametry są kluczowe, a którymi nie warto zaprzątać sobie głowy?
Kupujesz pierwszą maszynę do szycia? Postaw na znaną markę
Maszyna do szycia nie jest wprawdzie sprzętem bardzo drogim, ale trzeba jednak wydać na nią kilkaset złotych. Chociaż zakup tańszej, niemarkowej maszyny może być bardzo kuszący, nawet przy amatorskim szyciu okazuje się zwykle błędem — minusem jest nie tylko krótka żywotność urządzenia, ale też mniejszy komfort szycia czy po prostu gorszy efekt pracy.
Dlatego nawet wybierając sprzęt na sam początek swojej przygody z krawiectwem, zadbaj o to, by maszyna do szycia wyprodukowany była przez jedną ze znanych, specjalizujących się w tej dziedzinie marek. Na szczęście wybór dostępnych modeli jest tak ogromny, że z powodzeniem znajdziesz wśród nich zarówno niedrogie i nieskomplikowane urządzenia, jak też nowoczesne, skomputeryzowane oraz niezwykle wszechstronne maszyny.
Co jest najważniejsze, czyli których elementów nie może zabraknąć
Nowoczesne maszyny potrafią mieć dosłownie setki najróżniejszych funkcji, pozwalających tworzyć nie tylko proste ubrania, ale też niesamowite efekty dekoracyjne. Pamiętaj jednak, że na takie elementy przyjdzie czas nieco później. Na początku najlepiej sprawdzą się dość proste urządzenia, posiadające jedynie najważniejsze funkcje. Skomplikowany sprzęt potrafi przytłoczyć i odciągnąć uwagę od kluczowych umiejętności.
Podstawą, którą z pewnością zapewni Ci każda maszyna do szycia, jest ścieg prosty, ścieg zygzak oraz pozwalający na wykańczanie brzegów ścieg overlockowy. Kiedy już poznasz podstawy, przydatny będzie też ścieg elastyczny, kryty czy służący do wykańczania dziurek.
Istotna w maszynie dla osoby początkującej jest regulacja szerokości oraz gęstości ściegu. W najprostszych modelach będzie to regulacja skokowa, a w tych bardziej zaawansowanych płynna. Warto też zainwestować w urządzenie umożliwiające zmianę położenia igły — w droższych modelach taka regulacja będzie płynna.
Drobiazgi i akcesoria, które znacznie poprawią komfort szycia
Jeśli chcesz, by Twoje początki w świecie szycia były bardziej komfortowe, poszukaj maszyny do szycia zapewniającej drobne udogodnienia oraz posiadającej praktyczne akcesoria.
Do takich „drobiazgów” należą m.in. nawlekacz igły, regulacja docisku stopki czy sprytny nożyk, który zlokalizowany jest w obudowie urządzenia i umożliwia szybkie obcięcie nitki. Przydatne akcesoria to m.in. zestaw stopek np. do podwijania brzegów bądź wszywania krytych zamków, zestaw szpulek i igieł, a także tzw. prujka oraz akcesoria służące do konserwacji maszyny.
Jaki rodzaj maszyny możesz wybrać?
Kupując pierwszą maszynę do szycia, skupiasz się zapewne na maszynach najbardziej tradycyjnych, czyli mechanicznych. Są one również najtańsze, dlatego świetnie sprawdzą się w przypadku osób, które jeszcze nie mają pewności co do tego, czy krawiectwo stanie się ich pasją.
Droższym i bardziej profesjonalnym rozwiązaniem są maszyny elektroniczne, posiadające zwykle ekran LCD. W takim sprzęcie wiele parametrów ustawianych jest fabrycznie, choć istnieje możliwość ręcznego modyfikowania ustawień (bez możliwości ich zapisania). Automatyzacja i wiele dostępnych ułatwień znacznie przyspieszają szycie.
Najdroższe i najbardziej zaawansowane są komputerowe maszyny do szycia. Różnią się od maszyn elektronicznym tym, że możesz zapisać w nich własne ustawienia, a tym samym niejako samodzielnie zaprogramować sprzęt.