Zdrowie i uroda

Pielęgnacja skóry atopowej

Napisany przez easylife

Atopowe zapalenie skóry, w skrócie nazywane AZS, to niesłychanie uciążliwa choroba, która znacznie obniża komfort życia chorego. Atopia skóry objawia się znacznym obniżeniem jej bariery ochronnej. Skóra jest nadmiernie przesuszona, co wywołuje świąd i łuszczenie naskórka. Powstają grudki, pęcherzyki oraz inne stany zapalne. Pielęgnacja skóry atopowej wymaga specjalnej uwagi , gdyż tylko wówczas można złagodzić dolegliwości.

Kąpiel i mycie skóry

Skóra atopowa nie powinna być poddawana długim kąpielom, gdyż może to doprowadzić do podrażnienia oraz intensyfikacji suchości skóry. W przypadku silnych dolegliwości atopowych należy minimalizować ilość kąpiele i ograniczać ją do zaledwie kilku minut pod bieżącą wodą. Ważna jest również odpowiednia temperatura wody i nie powinna ona przekraczać 34 stopni Celsjusza.

Do kąpieli należy stosować preparaty o pH 5.5, mocno natłuszczające (idealnie nadają się do tego te. Które zawierają w swym składzie naturalne emolienty).

Po kąpieli należy skórę delikatnie osuszyć ręcznikiem, a następnie wmasować w nią nawilżające preparaty. Miejscowo można również zastosować środki przeciwzapalne, jednak tylko wówczas, gdy jest to konieczne.

Nawilżanie

Skóra atopowa wymaga natłuszczania kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Jednak niezwykle ważny jest rodzaj preparatów stosowanych do nawilżania. Doskonale sprawdzają się wszelkie emolienty, które należy aplikować na skórę w odstępach ok. 2-godzinnych. Warto również pamiętać, iż oliwka do ciała nie jest dobrym rozwiązaniem dla skóry atopowej, gdyż przynosi chwilową ulgę, lecz po krótkim czasie sprawia, że skóra traci wilgotność.

Na rynku odstępnych jest wiele linii kosmetyków przeznaczonych do skóry atopowej. Warto przetestować różne i wybrać te, które są najlepiej tolerowane przez naszą skórę i dodatkowo jej nie podrażniają. Wówczas można zainwestować w całą serię tych kosmetyków, od szamponu po krem do rąk.

Skóra atopowa dziecka

wszystkie powyższe porady można z powodzeniem stosować w stosunku do niemowląt i dzieci dotkniętych AZS. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiednim dobraniu jednorazowych pieluszek oraz oraz używania specjalnych płynów i proszków do prania przeznaczonych dla alergików lub skóry skłonnej do atopii.

Przeczytaj również: Atopowe zapalenie skóry (AZS) – objawy i leczenie

2 komentarze

  • Fajne efekty dają też probiotyki. Nam pediatra polecił podawanie dziecku latopicu (probiotyku przeznaczonego dla dzieci z alergią i AZS). Uprzedzał że efekty nie będą natychmiastowe itak też było. Dopiero po kilku tygodniach stosowania było widać poprawe.

  • Ważnym postępowaniem terapeutycznym przy AZS jest zwalczanie suchości skóry, zarówno w okresach zaostrzeń jak i remisji. Dzięki natłuszczaniu i uwadnianiu warstwy rogowej, skóra staje się mniej swędząca oraz mniej szorstka. Stosowanie emolientów, humektantów pomaga odbudować barierę skórną, której funkcja w atopowym zapaleniu skóry jest upośledzona. Preparaty te zapobiegają nadmiernej utracie wody oraz chronią skórę przed wnikaniem szkodliwych substancji. Muszą być dobierane indywidualnie po konsultacji z dermatologiem lub kosmetologiem.

Zostaw komentarz